W tym roku obchodzić będą srebrny jubileusz

Drużyna Frassati Fajsławice z finału Pucharu Polski na szczeblu okręgu chełmskiego, rozegranego 18 maja 2016 roku. Górny rząd od lewej: Zbigniew Salecki, Bartosz Lipa, Andrzej Stacharski, Tomasz Madeja, Łukasz Skorek, Piotr Trała, Karol Przebirowski, Patryk Przebirowski, Sebastian Baran, Daniel Krakiewicz, Bartłomiej Sałaga, Jacek Olech, Artur Gąsak, Grzegorz Gąsak. Dolny rząd od lewej: Kamil Baran, Piotr Jedut, Konrad Błaziak, Łukasz Pluta, Marcin Baran, Łukasz Kasperek, Andrzej Adamiak, Rafał Robak, Michał Czajka.

Z okazji 100-lecia Lubelskiego Związku Piłki Nożnej pod koniec ubiegłego roku ukazała się książka Jacka Kosierba pt. „100 Klubów na 100-lecie LZPN”. W blisko 500-stronnicowym wydawnictwie znalazły się informacje i zdjęcia o ponad 100 klubach województwa lubelskiego.  Nie zabrakło w nim także przedstawicieli z terenu Oddziału Chełm LZPN, dawnego Chełmskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W poprzednim numerze na łamach „Nowego Tygodnia” zaprezentowaliśmy obszerne fragmenty dotyczące Chełmskiego Klubu Sportowego Chełmianka, dziś kolejny z 12 naszych klubów, Parafialno-Gminny Klub Sportowy Frassati Fajsławice, który znalazł się w publikacji na stronach 80-86.

Klub powstał w 1998 roku z inicjatywy księdza Władysława Wójtowicza ówczesnego proboszcza parafii pw. św. Jana Nepomucena w Fajsławicach. Barwy klubu są niebiesko-żółto-zielone.

Nazwa „Frassati” zaczerpnięta została od nazwiska włoskiego Błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego (1901-1925) – patrona młodzieży, studentów, ludzi gór i Akcji Katolickiej. Pierwsze mecze w sezonie 1998/1999 drużyna rozgrywała w lubelskiej Klasie B (grupa II). Kadrę zawodniczą stanowili: Grzegorz Błaziak, Janusz Błaziak, Grzegorz Gąsak, Łukasz Kasperek, Paweł Kuczer, Krzysztof Łukaszczyk, Andrzej Łykus, Rafał Mazurek, Jerzy Ornal, Jarosław Pędzisz, Piotr Piórkowski, Tomasz Pitucha, Daniel Prokopiuk, Krzysztof Salecki, Ariel Stefaniak, Bartłomiej Świdnik, Michał Wasil, Paweł Wójcik i grający trener Stanisław Puchacz.

Mecze były rozgrywane na boisku w Suchodołach, gdzie kilka lat wcześniej funkcjonował LKS Błękitni. Po reformie administracyjnej kraju, jaka miała miejsce w 1999 roku, klub terytorialnie został przeniesiony do okręgu chełmskiego. Od sezonu 2000/2001 drużyna rozpoczęła występy na boiskach Klasy A. Na pierwszy sukces nie trzeba było zbyt długo czekać. Po trzech latach zespół zajął 1 miejsce awansując do Klasy Okręgowej. Dla tak młodego klubu jak Frassati było to nie lada wyzwanie. Głównie dzięki zaangażowaniu i determinacji ks. Wójtowicza klub przetrwał po degradacji do Klasy A jaka miała miejsce w 2004 roku. W dwóch kolejnych sezonach spędzonych na A-klasowych boiskach drużyna okrzepła i nabrała nieco doświadczenia.

Kolejny sukces przyszedł w sezonie 2005/2006, kiedy to futboliści z Fajsławic z bardzo dużą przewagą punktową wygrali swoją grupę i awansowali do Klasy Okręgowej. W siedmiozespołowej grupie grano systemem dwa razy mecz i rewanż. Dało to w sumie 24 rozegrane spotkania, w których drużyna z Fajsławic odniosła aż 21 zwycięstw.

Największy wkład w zdobycie tak pokaźnej liczby bramek dla drużyny Frassati w sezonie 2005/2006 miał Łukasz Skorek, który strzelił aż 38 goli! Łukasz na swoim koncie zapisał cztery hat-tricki. Po dwa razy miało to miejsce w meczach przeciwko Astrze Leśniowice oraz Tatranowi Kraśniczyn. Natomiast w wyjazdowej potyczce ze Zniczem Siennica Różana mógł się pochwalić „czteropakiem” zdobytych bramek!

Generalnie Łukasz Skorek to zawodnik z największą ilością strzelonych bramek w barwach Frassati (według statystyk prowadzonych za lata 2012-2022). Wielokrotnie był kapitanem drużyny. Po zakończonej zawodniczej przygodzie z piłką, aktywnie włączył się w działalność klubu. Od 2021 roku jest członkiem zarządu oraz kierownikiem drużyny seniorów. Bez wątpienia jest to człowiek szczególnie zasłużony dla Frassati.

Największe sukcesy drużyny seniorów: 4 miejsce w klasie okręgowej LZPN (Oddział Chełm) w sezonach 2015/2016 oraz 2018/2019. Udział w finale Pucharu Polski na szczeblu okręgu chełmskiego w sezonie 2015/2016, gdzie zespół 18 maja 2016 roku przegrał z III-ligową Chełmianką 0:6. Wcześniej Frassati w pucharowych rozgrywkach pokonało kolejno: Pławanice-Kamień 2:0, Sawenę Sawin 2:0, Unię Białopole 3:2, a w półfinale Granicę Dorohusk 1:0!

Jeśli chodzi o szkolenie dzieci i młodzieży we Frassati to największym sukcesem było zajęcie 1 miejsca przez drużynę juniorów występującą w chełmskiej Lidze Okręgowej w sezonie 2010/ 2011. Ponadto dwukrotnie 1 miejsce trampkarzy w Lidze Okręgowej LZPN O/Chełm w sezonach 2020/2021 i 2021/2022 oraz 1 miejsce orlików w chełmskiej Lidze Okręgowej w sezonie 2017/2018 co dało awans do Ligi Wojewódzkiej młodzików młodszych w sezonie 2018/2019.

W skład zarządu klubu wchodzą: Wiesław Policha – prezes, Bartłomiej Sałaga – skarbnik, Adam Błaziak – sekretarz, Piotr Trała, Zbigniew Salecki, Łukasz Skorek – członkowie. W 2022 roku sekcja piłki nożnej Frassati składa się z 7 drużyn: seniorów, juniorów, trampkarzy, młodzików, orlików, żaków i skrzatów. Klub w ramach szkolenia dzieci i młodzieży współpracuje ze Szkołą Podstawową w Fajsławicach. Drużyny oparte są w większości na zawodnikach z gminy Fajsławice oraz innych gmin ościennych.

Od 2021 roku w klubie istnieje sekcja pływacka powołana w celu szkolenia dzieci i młodzieży do 18 roku życia. W sezonie 2022/2023 kadrę drużyny seniorów stanowią: Przemysław Hajkowski, Radosław Kostka, Piotr Urbańczyk, Bartosz Błaziak, Patryk Ciempiel, Krzysztof Koc, Karol Kostka, Marceli Krzykała, Daniel Leszczyński, Karol Przebirowski, Patryk Przebirowski, Konrad Adamiec, Daniel Baran, Kamil Baran, Karol Błaziak, Piotr Chruściel, Jakub Dembiński, Aleks Dunda, Dawid Gęca, Stanisław Gieracz, Rafał Korchut, Rafał Robak (grający trener), Vasyl Slobodyan, Sebastian Wojciechowski, Sebastian Baran, Daniel Janiszek, Patryk Kostka i Bartosz Lipa.

Pierwotny nakład książki „100 Klubów na 100-lecie LZPN” wyczerpał się. W związku z bardzo licznymi zapytaniami od klubów i osób indywidualnych o możliwość jej zdobycia została podjęta decyzja o wykonaniu dodruku. Zapisy na rezerwację egzemplarzy zostały przedłużone aż do wyczerpania się dodatkowego nakładu. Zainteresowani powinni niezwłocznie kierować zgłoszenia rezerwacji na email: jacekkosierb@interia.pl lub telefonicznie (sms) na nr 601 413 856.