Wakacje bez podwyżek marż

W wakacje banki dają nam odpocząć od podwyżek marż i nowych ograniczeń w dostępie do kredytów hipotecznych – donosi najnowszy, lipcowy Raport Metrohouse i Expandera.
W minionym miesiącu banki nie wprowadziły zmian w ofertach. Średnia marża kredytów z wysokim (25%) wkładem własnym wynosi nadal 2,06%. Dla kredytów z najniższym (10%) wkładem jest to 2,32%. Nie zmieniła się również dostępność kredytów. Rodzina trzyosobowa z dochodem na poziomie 5 000 zł netto przeciętnie może uzyskać 362 tys. zł. Zdolność kredytowa takiej rodziny pozostaje więc na poziomie o około 100 tys. zł niższym niż w ubiegłym roku.
Dla wielu osób planujących kupić w najbliższym czasie mieszkanie istotnym wydarzeniem było natomiast wyczerpanie się puli środków na przyszłoroczne dopłaty wypłacane w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Na szczęście nie jest to definitywny koniec przyszłorocznych dopłat. Od stycznia udostępniona zostanie druga połowa puli, czyli kolejne 373 mln zł. Nie oznacza to również, że obecnie nie da się uzyskać preferencyjnego kredytu. Nadal jest to możliwe, ale pod warunkiem, że sprzedający zgodzi się otrzymać część ceny dopiero za półtora roku. Wciąż jest dostępna pula środków na dopłaty wypłacane w 2018 r. Warto pamiętać, że w takim przypadku pieniądze z kredytu zostaną wypłacone od razu, a jedynie dopłata nie wcześniej niż w styczniu 2018 r. – napisał w raporcie Jarosław Sadowski, główny analityk, Expander Advisors Sp. z o.o.