Wakacyjne atrakcje w mieście

Najmłodsi lublinianie, którzy spędzają wakacje w mieście, nie muszą narzekać na brak zajęć. Do wyboru mają zajęcia świetlicowe, sportowe, czy kulturalne.

Bardzo kulturalny most

Most Mariana Lutosławskiego nad Bystrzycą na przedłużeniu ul. Zamojskiej w wakacje zamienił się w miejsce wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu. Organizatorzy – Centrum Kultury – zapraszają dzieci w wieku 5-14 lat do uczestniczenia w cyklu bezpłatnych zajęć pt. „Akwarelki na Moście Kultury”. W sobotę 6 sierpnia o godzinie 11.00 dzieci mogą skorzystać z zajęć plastycznych zakończonych wystawą powstałych prac. W niedzielę 7 sierpnia o 11.00 Asia Szot, tancerka, choreograf i instruktor tańca poprowadzi na moście warsztaty taneczne oraz zabawy ruchowe z wykorzystaniem muzyki i różnorodnych rekwizytów. Kontakt i zapisy na zajęcia przyjmuje grzegorz.zawistowski@op.pl, tel. 504 482 489.

Motanki na Popiełuszki

Opiekunów z maluszkami w wieku od 3 do 8 lat na cykl bezpłatnych zajęć zaprasza nieformalna grupa edukacyjna ASZ DWIE, czyli Anna Szary i Agata Sztorc. Najbliższe warsztaty odbędą się 7 sierpnia w na placu zabaw w wąwozie przy ul. Popiełuszki. Uczestnicy poznają technikę wykonywania tradycyjnych słowiańskich lalek motanek. Prowadząca – Lilia Potonia opowie dzieciom o tym, dlaczego warto taką zabawkę wykonać własnoręcznie i mieć ją zawsze przy sobie. Podobne warsztaty potrwają w wąwozie do końca sierpnia. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, zajęcia trwają około 2 godzin. Projekt jest częścią miejskiego programu Dzielnice Kultury.

Lato w bibliotece

Na cykl bezpłatnych zajęć zapraszają latem wszystkie filie MBP. Filia nr 2 przy ul. Peowiaków zachęca do udziału w zajęciach tanecznych na ludową nutę (w dniach 1, 3 i 8 sierpnia). Początek zawsze o godzinie 11.00. Dzieciaki nauczą się nie tylko polskich tańców ludowych, ale poznają również instrumenty i zwyczaje ludowe, a także wezmą udział w warsztatach plastycznych. Filia nr 31 przy ul. Nałkowskich 102 zaprasza w sierpniu na wakacje z Janem Brzechwą. Spotkania odbywają się we wtorki i czwartki od 11.00 do 12.30. Dzieciaki poznają wiersze poety, rozwiążą zagadki, krzyżówki i rebusy związane z jego twórczością, wykonają prace plastyczne a także… zrobią sałatkę warzywną. Najbliższe spotkania dedykowane wierszom Brzechwy odbędą się 2 i 4 sierpnia. W sierpniu w gry planszowe można zagrać codziennie w godzinach otwarcia różnych filii MBP m.in. w filii nr 22 przy ul. Kruczkowskiego 14, filii nr 19 przy ul. Kunickiego 89 czy filii nr 13 przy ul. Grażyny 13.

Dla dzieci w Galerii Labirynt

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat zaproszone są na bezpłatne zajęcia inspirowane ciekawymi i pięknie zaprojektowanymi książkami dla najmłodszych. Tym razem spotkają się z klasyką literatury, oprawioną jednak w nowoczesną formę. Będzie to książka artystyczna wykonana przez ukraińską artystkę Katerynę Sadowszczuk pt. „Psie smutki” Zajęcia będą odbywały się 6 sierpnia w sobotę o godzinie 12.00 w siedzibie Galerii Labirynt przy ulicy Popiełuszki. Zapisy: 466 59 20 wewn. 32 lub edu@labirynt.com (imię, nazwisko, wiek dziecka; w tytule e-maila oraz data i nazwa warsztatów). Warunkiem udziału jest otrzymanie maila zwrotnego od organizatora, potwierdzającego rezerwację (dot. zapisów drogą mailową).

Dziecięcy trolejbus w Leclercu

Kiedy upał daje się we znaki warto schronić się w klimatyzowanym wnętrzu. Dzieciaki w wieku 6-12 lat zaprasza nowa bawialnia przy ulicy Zana 19 w centrum handlowym E. Leclerc. Bawialnia to dzieło Akademii Niezwykłych Umiejętności, która od kilkunastu lat działała z powodzeniem w Motyczu. Lata doświadczeń w pracy z dziećmi pracownicy akademii postanowili przenieść na miejski grunt, tworząc miejsce niezwykłe, inne od typowych „basenów z kulkami”. W „Trolejbusie” dziecko się nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy i doświadcza świata, stąd nietypowe pomysły, takie jak np. stolarnia dla maluchów. Na pewno nie wystarczy jednego dnia, żeby poznać wszystkie tajemnice bawialni. Dzieciaki najbardziej wciąga Labirynt, czyli cykl małych pokoików w których czekają na nich różne niespodzianki, np. mechanizmy zegarków do rozkręcenia czy kolorowe ubrania i peruki do przymierzenia. A wiadomo nie od dziś, że dzieci najchętniej naśladują dorosłych. W „Trolejbusie” mogą do woli wcielać się w role: być DJ-em, florystą czy dekoratorem wnętrz i nie bawią się zabawkami, tylko prawdziwymi sprzętami dla dorosłych, oczywiście, pod czujnym okiem prowadzących. To jedyne w Lublinie miejsce, gdzie dzieci własnoręcznie mogą poczuć, jak to jest być prawdziwym stolarzem, używając prawdziwej piły, czy wcielić się w mechanika samochodowego własnoręcznie używając młotka i śrubokrętu. To nie lada gratka, bo coraz mniej dzieci ma do czynienia z „dorosłym” sprzętem, żeby spróbować wszystkich trolejbusowych atrakcji, najlepiej zapisać się na turnus półkolonijny – kolejny rusza od 1 do 5 sierpnia. Koszt to 500 zł tydzień z napojami, obiadem i wycieczkami (godziny od 7.45 do 16.15). Godzina w Labiryncie kosztuje 19 zł, a to nie wszystkie atrakcje tego miejsca – więcej możliwości na stronie http://anu.com.pl/trolejbus/. 
Emilia Kalwińska