Walce ruszyły na gruntówki

Jako pierwsza nową nawierzchnię zyska ulica Fiołkowa

Na Fiołkowej już się zaczęło, a za chwilę prace rozpoczną się na Gospodarczej. Obie te świdnickie ulice przejdą do końca tego roku nietypowy remont – z wykorzystaniem metody betonu wałowanego. Przedstawiciele urzędu zaznaczają jednak, że eksperymentalna nawierzchnia nie jest rozwiązaniem docelowym, ale z pewnością znacząco poprawi komfort użytkowników te drogi.


– Coroczne nawożenie kruszywa na drogi gruntowe i wyrównywanie ich wydaje się być syzyfową pracą, a budowa drogi asfaltowej wiąże się z wykupem gruntów, wykonaniem projektów i instalacji towarzyszących, co generuje duże koszty modernizacji nawierzchni – mówi Karol Łukasik, rzecznik Urzędu Miasta Świdnik.

I właśnie dlatego świdniccy urzędnicy zdecydowali się na rozwiązanie pośrednie z wykorzystaniem nowatorskiej na naszym rynku metody betonu wałowanego. Polega ona na użyciu mieszanki cementu z minimalną ilością wody i zagęszczeniu nawierzchni za pomocą wałów. Jej największymi zaletami są: możliwość szybkiego oddania do użytkowania, wysoka wytrzymałość i niskie koszty eksploatacji.

W przypadku ul. Fiołkowej pracę już się rozpoczęły. Beton zostanie położony na 450-metrowym odcinku. Koszt przedsięwzięcia to blisko 250 tys. zł. Niebawem ekipy budowlane pojawią się również na ul. Gospodarczej. W tym przypadku przedsięwzięcie jest większe, bo dotyczy 1,7 km drogi. Za położenie tam betonu wałowanego, ratusz zapłaci 850 tys. zł.

– Zależy nam, żeby jak najszybciej rozwiązać problemy mieszkańców tych ulic, czyli zakurzenie latem oraz błoto jesienią i na wiosnę. Nawierzchnia z wałowanego betonu nam to umożliwi. Dodatkowo, takie rozwiązanie jest tańsze niż tradycyjne – podkreśla burmistrz Waldemar Jakson. – W naszym mieście nowa metoda jest eksperymentalna, ale używa się jej choćby w Stanach Zjednoczonych. Jeśli się sprawdzi na dwóch pierwszych drogach, będziemy ją chcieli zastosować również na innych – dodaje burmistrz. (mg)