Walczą jak lwy o budowę Centrum Kultury i Pogodną

Społecznicy z Bronowic mają deklarację wsparcia ze strony wiceministra Artura Sobonia oraz władz miasta

Działacze Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice nie ustają w działaniach zmierzających do jak najszybszego powstania w ich dzielnicy nowoczesnego Centrum Kultury, a także remontu jednej z głównych dróg, ulicy Pogodnej. W środę o tych inwestycjach rozmawiali w ratuszu z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem i jego zastępczynią Beatą Stepaniuk-Kuśmierzak oraz wiceministrem inwestycji i rozwoju Arturem Soboniem.


Społeczny Komitet Mieszkańców Bronowic oraz rada dzielnicy o budowę nowego ośrodka kultury zabiegają już od dłuższego czasu. Dzięki ich staraniom na początku lipca uchwałą rady miasta Centrum Kultury Bronowice zostało wpisane do planu inwestycji miejskich na lata 2019-2021. Dzisiaj przy ul. Łabędziej 15, gdzie miałby powstać dom kultury z prawdziwego zdarzenia, w dawnym pawilonie handlowym, mieszczą się: Centrum Młodzieży „Nie lękajcie się” oraz Środowiskowy Hufiec Pracy. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, za dwa lata w tym miejscu oraz na pobliskim parkingu wyrośnie nowe Centrum Kultury Bronowice.

Na razie największym problemem są finanse. Miasto nie jest w stanie samo udźwignąć inwestycji, dlatego mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas środowego spotkania Adam Głowacz, przewodniczący Społecznego Komitetu oraz Andrzej Szyszko, przewodniczący zarządu dzielnicy Bronowice, poinformowali o ostatnio podejmowanych działaniach w ministerstwie oraz spotkaniu z wiceministrem Jarosławem Sellinem dotyczącym budowy centrum.

– Pan minister zadeklarował daleko idącą pomoc w uzyskaniu dotacji. Ministerstwo ma środki, bo pewna pula na budowę nowych ośrodków kultury nie została wykorzystana i moglibyśmy otrzymać wsparcie jeszcze w tym roku. Chodzi o kwotę 10 milionów – mówi Andrzej Szyszko.

Ta informacja ucieszyła prezydenta Krzysztofa Żuka i jego zastępczynię. Ratusz musi teraz sprawdzić, czy pozyskanie dotacji na obiekt na tym etapie będzie możliwe oraz jak najszybciej przygotować i złożyć komplet stosownych dokumentów. Swoją pomoc zadeklarował także wiceminister Artur Soboń, do którego rada i zarząd dzielnicy Bronowice zwróciły się podczas środowego spotkania również o wsparcie dofinansowania rozbudowy ulicy Pogodnej.

– To jedna z najstarszych ulic w mieście. Mieszkańcy od lat bezskutecznie zabiegają o jej rozbudowę. Jest już gotowy projekt na wykonanie prac, ale jak zwykle w takich sytuacjach wszystko rozbija się o pieniądze – mówi Andrzej Szyszko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice.

Na wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej, nowych zielonych parkingów w pasie drogowym, udrożnienie kanalizacji burzowej i powstanie nowych chodników potrzeba aż 30 milionów.

– Gdyby udało się pozyskać środki z ministerstwa, wówczas resztę miasto dołoży z rezerwy celowej – zapewnia prezydent Krzysztof Żuk. KB