Walczą o etaty

Trwa rekrutacja pracowników do chełmskiego aquaparku. Ponad 100 osób zabiega o pracę na stanowiskach trener-instruktor i kasjer-recepcjonista. Docelowo zostanie zatrudnionych w sumie ponad 30 osób, a drugie tyle pracę może znaleźć w punktach usługowych, zlokalizowanych w obiekcie. Otwarcie aquaparku jest planowane na czwarty kwartał br.

Najprawdopodobniej w grudniu br. do budowanego obecnie kompleksu Chełmskiego Parku Wodnego zawitają pierwsi amatorzy wodnych i sportowych atrakcji. Do tego czasu odpowiedzialna za budowę i zarządzanie obiektem miejska spółka Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie musi skompletować zespół pracowników, którzy na co dzień będą obsługiwać klientów oraz dbać o funkcjonowanie aquaparku.
– Poszukujemy zarówno wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem, jak i osób, które nie mają jeszcze długiego stażu pracy – mówi Zbigniew Mazurek prezes spółki. – Oczywiście jest to zależne od wymagań konkretnego stanowiska i zakresu czynności, jakie powierzymy danej osobie.
Obecnie spółka weryfikuje dokumenty osób, które złożyły swoje podania w dwóch nierozstrzygniętych jeszcze naborach. Chodzi o trenerów – instruktorów pływania, a zarazem saunomistrzów oraz kasjerów-recepcjonistów. Łącznie do spółki wpłynęło ponad 100 zgłoszeń.
– Do każdego z obsadzanych stanowisk stawiamy pewne wymagania – podkreśla Z. Mazurek. – Trenerzy-instruktorzy będą odpowiedzialni na przykład za prowadzenie zajęć z tzw. pływania zdrowotnego, doskonalenia pływania, zajęć dla kobiet w ciąży, rehabilitacji w wodzie, aquafitness, aquajogę, rytuały saunowe i oczywiście naukę pływania dla dzieci. Z kolei na stanowiskach kasjer-recepcjonista mile widziane są osoby umiejące porozumieć się w języku obcym, ze znajomością zagadnień z zakresu obsługi kasowej, a przede wszystkim wykazujące się dobrą komunikatywnością i podejściem do klienta.
Chociaż dla tych naborów upłynął już termin składania podań, władze spółki zapewniają, że to nie koniec poszukiwań nowych pracowników. W niedługim czasie powinny rozpocząć się procedury związane z zatrudnieniem ratowników wodnych, osób odpowiedzialnych za utrzymanie czystości na obiekcie oraz pracowników technicznych parku wodnego. W tym ostatnim przypadku zakres oczekiwań także będzie dość spory. Spółka szuka przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników z branż: hydraulicznej, elektrycznej, wentylacyjnej itd., a więc odpowiedzialnych za funkcjonowanie kompleksu i konserwację urządzeń.
– Na obecną chwilę nie chcemy jeszcze określać dokładnej liczby pracowników w rozbiciu na poszczególne działy – mówi Z. Mazurek. – Wciąż trwa budowa, czekamy na wyniki audytu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przyszłych użytkowników basenów, rozważamy kilka rozwiązań, które także mogą wiązać się z liczbą zatrudnionych. Szacuję, że licząc z powierzchniami pod komercjalizację, w obiekcie pracę znajdzie około 60-70 osób. Pewne jest, że w dniu otwarcia załoga będzie już w pełnej gotowości.
Na otwarcie parku wodnego czekają także mieszkańcy miasta. Do chełmskiego urzędu cały czas spływają zapytania o termin uruchomienia kompleksu.
– Nie ma tygodnia, by ktoś nie pytał mnie o datę otwarcia – podkreśla Agata Fisz, prezydent Chełma. – Najczęściej dopytują się o to interesanci urzędu, ale wielokrotnie takie pytania zadawali mi przypadkowi ludzie na ulicach miasta. Były też sygnały ze szkół spoza Chełma, czy nawet spoza powiatu, które chciałyby zorganizować wyjazd do aquaparku dla swoich uczniów. To potwierdza tylko, że taki obiekt w mieście jest potrzebny.
Miasto przygotowuje się także do rozbudowy parkingu przy zbiegu ul. Trubakowskiej i Lubelskiej, który ma służyć zarówno klientom parku wodnego, jak i okolicznym mieszkańcom. W najbliższym czasie firma projektowa powinna wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę. Po jego uzyskaniu miasto będzie mogło ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy. Rozbudowa parkingu ma być ukończona jeszcze przed uruchomieniem parku wodnego. (ptr)