Warsztaty edukacyjne w Żółkiewce

W Ośrodku Kultury Samorządowej w Żółkiewce odbyły się warsztaty z języka staropolskiego skierowane do uczniów klas siódmych miejscowej Szkoły Podstawowej.

Zajęcia odbyły się z inicjatywy Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie w Krakowie, które realizuje projekt „Władaj słowem jak Chodkiewicz”. W tym roku przypada bowiem okrągła, 400., rocznica śmierci hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza. Ten wybitny wódz, zwycięzca spod Kircholmu w 1605 roku, bohater polskiego, litewskiego i białoruskiego narodu, zmarł w obozie pod Chocimiem, w trakcie jednej z największych bitew XVII wieku. Bitwa ta była prawdziwym wspólnym zwycięstwem, uczestniczyły w niej bowiem, ramię w ramię, wojska koronne, litewskie oraz Kozacy zaporoscy. Hetman pozostawił po sobie listy, w których odsłonił siebie jako człowieka pełnego prawdziwych emocji, życzliwości, humoru, ale też lęków i trosk.

Członkowie Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie to miłośnicy języka staropolskiego, zapaleni popularyzatorzy dziedzictwa I Rzeczpospolitej oraz fani różnego rodzaju gier. Postanowili podzielić się z szerokim gronem odbiorców swoją pasją. Zaplanowali w ramach projektu przeprowadzenie warsztatów właśnie w Żółkiewce, gdzie partnerem projektu jest Ośrodek Kultury Samorządowej.

Uczestnicy zajęć zapoznali się z pięknem i bogactwem języka naszych przodków oraz tradycyjnym sposobem komunikacji poprzez listy. Brali udział w narracyjnych grach fabularnych (RPG). Scenariusze tych gier stworzyli, inspirując się wspomnianymi listami Chodkiewicza oraz jego życiorysem.

– I tak uczestnicy spróbowali odszukać Chodkiewicza w Wenecji, kiedy to wraz z bratem popadł w młodzieńcze tarapaty, pomogli młodziutkiej, lecz bajecznie bogatej księżnej słuckiej Zofii w jej konflikcie z Chodkiewiczami i Radziwiłłami, który toczył się w Wilnie w 1600 roku, rozwiązali tajemnicę estońskiego zamku zagrożonego szwedzkim oblężeniem oraz udali się na wyprawę w dół Dniepru w poszukiwaniu pewnego Kozaka – opowiada Anna Podgórska z OKS w Żółkiewce. Po rozgrywce młodzież otrzymała materiały, które pomogły stworzyć im swój własny list, w którym opisali, z perspektywy bohatera, w którego się wcielali, przeżycia z zabawy. Autorzy najciekawszych listów zostali zaproszeni do udziału w finałowej sesji gry, która odbędzie się jesienią w formie online. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here