Warsztaty plenerowe

10 września br. uczniowie klasy 4c i 4d ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Chełmie pod opieką wychowawczyń Katarzyny Dereckiej i Beaty Szarugi wybrali się na strzelnicę myśliwską w Kumowej Dolinie.

Dzięki współpracy szkoły z Polskim Związkiem Łowieckim w Chełmie zorganizowano dla uczniów warsztaty plenerowe z zakresu wiedzy przyrodniczej. Łowczy okręgowy Mirosław Sawicki opowiedział wiele przyrodniczych ciekawostek. Dzieci obejrzały budki lęgowe dla ptaków, dom dla owadów czy kryjówkę jeża. Największą atrakcją był pokaz strzelecki na osi i kręgu wykonany przez myśliwych Marcina Piętaka i Pawła Piętaka. Panowie pokazali, jak wygląda trening strzelecki, tj. strzelanie do rzutek, imitujących polowanie na kaczki i kuropatwy.

Kolejną atrakcją wyjazdu okazała się prezentacja broni wojskowej. Dzięki współpracy z komendantem Garnizonu Wojskowego w Chełmie ppłk. Hubertem Trusiukiem uczniowie mieli możliwość nie tylko obejrzenia różnych jednostek broni, ale również podjęli próby strzelania „na sucho”. Żołnierze pokazali uczniom, na czym polega ich praca, jak ciężka jest kamizelka kuloodporna oraz uczyli celowania na komputerowym symulatorze.

Następnie odbyły się zajęcia przyrodniczo-techniczne, na których uczniowie tworzyli obrazki o tematyce jesiennej wykorzystując liście, szyszki, patyki, mchy. Dzieci wykazały się kreatywnością i oryginalnymi pomysłami. Radą w tworzeniu kompozycji służyła Marzena Jeleń – nauczyciel plastyki i techniki w Szkole Podstawowej nr 11 w Chełmie.

Na zakończenie odbyło się ognisko i obowiązkowe pieczenie kiełbasek. Katarzyna Derecka

Konkurs przyrodniczo-łowiecki – ogłoszony

Na stronie internetowej okręgu (www.pzlchelm.pl) ogłoszono konkurs „Przyrodnicze łowiska 2020”. Organizatorzy: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych – Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie, Zarząd Okręgowy PZŁ w Chełmie oraz Towarzystwo Przyrodnicze Bocian. Szczegóły w regulaminie.

Posiedzenie Kapituły

(5 września) Na strzelnicy myśliwskiej w Kumowej Dolinie odbyło się posiedzenie Kapituły Odznaczeń Łowieckich. Obradom przewodniczył Marian Rudnik. Kapituła rozpatrzyła wniesione wnioski o nadanie odznaczenia „Za zasługi dla łowiectwa Okręgu Chełmskiego” i zaopiniowała wniesione wnioski o odznaczenia łowieckie.

Kolejne rozporządzenie

W dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego pod pozycją 4458 z 7 września 2020 r. ukazało się Rozporządzenie nr 40 Wojewody Lubelskiego w sprawie sanitarnego odstrzału dzików na terenie województwa lubelskiego (6038 sztuk) z podziałem na poszczególne obwody łowieckie w terminie do 31 grudnia 2020 r. (m)

Szczepienie lisów

WLW w Lublinie informuje, że w dniach 18-21 września br. na terenie woj. lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

WLW w Lublinie w związku z jesiennym szczepieniem lisów zawiesza odstrzał lisów w ramach monitoringu do 21 października. Szczepionka będzie zrzucana z samolotu, zrzuty obejmą kompleksy leśne, łąki i pola. Pamiętajmy – nie wolno dotykać szczepionki i przez okres 2 tygodni nie należy puszczać wolno psów i kotów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here