Warto czytać

Głośnie czytanie Herberta w muszli koncertowej MCUS

Były warsztaty artystyczne, wspólne czytanie Herberta i dużo dobrej, twórczej zabawy, w którą chętnie włączyła się nie tyko młodzież, ale także mieszkańcy miasta – tak w skrócie wyglądał happening, który z okazji Światowego Dnia Książki przygotowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku.


Poszerza słownictwo i wiedzę, rozwija wyobraźnię, pomaga zrozumieć świat i jest świetnym sposobem na nudę – to tylko niektóre z zalet czytania książek. O tym, że warto czytać, doskonale wiedzą uczniowie I LO w Świdniku. Z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich młodzież z koła dziennikarskiego wspólnie z polonistką Dorotą Jaśkowską zaprosiła świdnicką społeczność w poetycką podróż śladami Zbigniewa Herberta, którego rok właśnie obchodzimy.

Za sprawą licealistów w ubiegły wtorek 24 kwietnia plac przy fontannie na kilka godzin stał się królestwem poezji i sztuki. Odbyły się warsztaty artystyczne, przygotowane przez studentów UMCS pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Boguszewskiej. Uczestnicy tworzyli rzeźby, plakaty i kolaże. Młodzież wzięła także udział w innych działaniach przygotowanych przez uczniów z koła dziennikarskiego: układali „poetyckie puzzle”, tworzyli Drzewo Poezji Zbigniewa Herberta oraz zmagali się z łamańcami językowymi z cyklu „Nie/łatwy język polski”. Uczniowie z koła dziennikarskiego rozdali mieszkańcom miasta róże wykonane z bibuły oraz fiszki i zakładki z poezją i fragmentami eseistyki Zbigniewa Herberta. W muszli koncertowej MCUS odbyła też się akcja głośnego czytania.

Eseje Herberta czytali zaproszeni goście: ks. Leszek Surma, starosta Dariusz Kołodziejczyk, wicestarosta Waldemar Białowąs, reprezentująca burmistrza Bożena Zapalska – naczelnik Wydziału Oświaty, komendant KPP – insp. Grzegorz Hołub, komendant KP PSP – bryg. mgr inż. Sławomir Kowalczyk, komendant SM – Janusz Wójtowicz, dyrektor biblioteki Mirosław Król, dyrektor MOK Adam Żurek, dyrektor MCUS Beata Portka oraz Stanisław Stefańczyk i Aneta Jagieła – dyrekcja I LO w Świdniku.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w happeningu oraz współorganizatorom – studentom UMCS, MCUS oraz Bibliotece Miejskiej. (w)