Warto zajrzeć do biblioteki

Lekcje biblioteczne, dyskusje, spotkania z pisarzami i maratony filmowe oraz amnestia dla zapominalskich czytelników – tak wygląda tegoroczny Tydzień Bibliotek w dniach 8-15 maja w Świdniku.


– Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja, w której bierzemy udział co roku. W jej ramach chcemy przybliżyć pracę bibliotek, podnieść prestiż zawodu bibliotekarza, ale też promować czytelnictwo, stąd taka kumulacja najróżniejszych wydarzeń – zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych – mówi Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

W pierwszych dniach wydarzenia odbył się m.in. wykład „Egzekucje w lesie krępieckim jako przykład niemieckiego terroru na Lubelszczyźnie” oraz dwie lekcje biblioteczne: „Smok Wawelski” metodą karnichibai i „Kolorowy potwór, czyli książka o emocjach” oraz maraton filmowy.

W tym tygodniu świdnicka biblioteka też będzie tętniła życiem. Na wtorek zaplanowano drugą lekcję biblioteczną w oparciu o książkę „Kolorowy potwór”, która zacznie się ok. 10.15 i potrwa godzinę. Dzieci będą się uczyć razem z kolorowym potworem, jak rozpoznawać i nazywać emocje. Tego samego dnia, ale od 17 do 18.30 zaplanowano spotkanie „Mój Świdnik. Wspomnienia z miasta marzeń i wolności”. Z okazji 65-lecia Świdnika biblioteka wspólnie z Zespołem Literackiego Uniwersytetu III Wieku zaprasza wszystkich chcących powspominać i podzielić się ciekawymi historiami, anegdotami o mieście.

W środę, ostatniego dnia Tygodnia Bibliotek, organizatorzy przygotowują dla dzieci spotkanie z autorką książek, bajek, scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci Izabellą Klebańską, które zaplanowano na godz. 8.15. Gość opowie słuchaczom o czasach, w jakich urodził się kompozytor Stanisław Moniuszko i o jego rodzinie. Dzieci poznają też kilka wybranych fragmentów najnowszej książki I. Klebańskiej „Hej! Zagrajcie siarczyście!” i posłuchają związanych z nią utworów muzycznych.

Po południu biblioteka zaprasza na promocję tomiku poezji Tobiasza Opata Michalaka pt. „Sezon Martwych Wierszy”. Michalak, absolwent Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS, to nie tylko poeta, ale również raper, filozof, tekściarz i współautor kilku płyt. Początek o godz. 17.00

Na zakończenie tegorocznego Tygodnia Bibliotek o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek i rozważania nad książką Michaela Finkela „Ostatni Pustelnik. 27 lat samotności z wyboru”.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. Są bezpłatne, ale te skierowane do dzieci wymagają wcześniejszych zapisów pod numerem telefonu 81 751 28 04, wew. 26 JN

Tydzień bez kar

Z okazji Tygodnia Bibliotek świdnicka placówka ogłosiła amnestię dla wszystkich zapominalskich czytelników.
– Do 17 maja można bezkarnie oddawać książki, które były przetrzymywane. Nie trzeba się bać, a wprost przeciwnie, zachęcamy do wypożyczenia następnych – zaprasza dyrektor, Piotr Jankowski.