Ważą decyzję

Członkowie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Podajmy sobie ręce” chcą negocjować warunki porozumienia dotyczące użytkowania budynku „Unimarketu”. Te zaproponowane przez miasto uważają za niekorzystne dla siebie.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Podajmy sobie ręce” w Chełmie, prowadzące Społeczny Ośrodek Edukacji i Rehabilitacji „Nadzieja”, od lat starało się o udostępnienie budynku po dawnym „Unimarkecie” przy ul. Powstańców Warszawy. Jakiś czas temu miasto przejęło nieruchomość od Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie i ogłosiło, że odda budynek w użytkowanie chełmskiej organizacji pożytku publicznego, zajmującej się pomocą niepełnosprawnym. Stowarzyszenie „Podajmy sobie ręce” złożyło wniosek. Urzędnicy ocenili, że spełnia ono kryteria i przygotowali treść porozumienia.
– Porozumienie jeszcze nie zostało podpisane – mówi Renata Ciepłowicz, p.o. dyrektora Wydziału Geodezji, Kartografii i Mienia Komunalnego UM Chełm. – Członkowie stowarzyszenia złożyli wniosek, że potrzebują więcej czasu na rozpatrzenie przedstawionych warunków. Chcą skonsultować je z radcami prawnymi. Czekamy na decyzję.
Małgorzata Łuczkiewicz, dyrektor Społecznego Ośrodka Edukacji i Rehabilitacji „Nadzieja” w Chełmie, przyznaje, że przedstawione przez miasto warunki nie są łatwe do spełnienia. Obawia się, że nie zdąży z remontem byłego „Unimarketu” w terminie wymaganym przez miasto. Tłumaczy, że to kosztowne przedsięwzięcie, bo budynek przez lata popadł w ruinę. Aby zaadaptować go na potrzeby niepełnosprawnych dzieci potrzebne są ogromne nakłady finansowe. Działacze ośrodka chcieliby wynegocjować z miastem bardziej korzystne warunki.
– Oczywiście planujemy ubiegać się o dotacje w ramach projektów, także unijnych, ale przy tym też należy spełniać określone wymogi, na przykład być właścicielem albo najemcą danego lokalu przez rok albo posiadać określony wkład własny – mówi dyrektor Łuczkiewicz. – Remont budynku wymaga naprawdę bardzo dużych pieniędzy. Liczymy, że znajdą się osoby, które nam pomogą. (mo)