Ważne miejsce w historii i w Lublinie

– Dzisiejsza uroczystość, to moment symboliczny do zaakcentowania roli kobiet w życiu publicznym – powiedziała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji podczas uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą skweru 100-lecia praw wyborczych Polek.


Mowa o skwerze, który znajduje się u zbiegu ulicy Krótkiej i Krakowskiego Przedmieścia. Na początku września uchwałę w tej sprawie podjęli miejscy radni, a w ubiegłym tygodniu kilkuletnia dziewczynka Maja symbolicznie „otworzyła skwer”. – W naszej historii było wiele ważnych i mądrych Polek. Nadanie nazwy skwerowi było w naszym planie na 100-lecie i to jest ten konkret, który się zrealizował, który będzie, na następne lata, na pamiątkę. Bardzo dziękuję radzie miasta za tę uchwałę – cieszyła się Henryka Strojnowska z Kongresu Kobiet.

– Warto zauważyć, że kiedy było głosowanie radnych nad projektem uchwały ws. nadania nazwy skweru, to nie było żadnego głosu sprzeciwu. Byłam z tego powodu bardzo dumna. Marzyłabym, aby rada była tak zgodna w sprawach kluczowych dla nas – powiedziała Magdalena Łuczyn, inna z aktywistek.

Inicjatorki nazwania skweru imieniem 100-lecia praw wyborczych Polek przypomniały, że w okresie dwudziestolecia międzywojennego w miejskich radach samorządowych zasiadało łącznie 14 kobiet. Były wśród nich m.in.: Wanda Papiewska (wiceprzewodnicząca rady miasta Lublin, twórczyni ruchu spółdzielczego), Bela Dobrzyńska (sekretarz komisji spraw społecznych) czy Janina Komornicka (nauczycielka). Przypomniały też m.in. postać Józefy Kunickiej, działaczki politycznej, oświatowej, założycielki szkoły handlowej przy dawnej ulicy Namiestnikowskiej.

Prawa wyborcze na równi z mężczyznami Polki otrzymały 28 listopada 1918 roku. – Tego dnia Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Pierwsze głosowanie w wolnej Polsce ustanowił na styczeń 1919 roku.

Gdy w 1919 roku Polki po raz pierwszy poszły do urn, do sejmu dostało się ich niespełna 2 procent – czytamy na stronie internetowej Polskiego Radia.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here