Wędkarze zapłacą więcej

Od nowego roku amatorzy wędkowania zrzeszeni w chełmskim okręgu PZW będą musieli dostosować się do kilku istotnych zmian. Najważniejsze to: zakaz zabierania ryb ze zbiornika Staw oraz wprowadzenie górnych wymiarów ochronnych. Niestety, za możliwość uprawiania tego hobby trzeba też będzie więcej zapłacić. Na podwyżki i wycofanie niektórych ulg Zarząd Okręgu nie miał wpływu. Zdecydowała Warszawa.


Od stycznia 2023 roku na jeziorach Białym i Sumin nie będzie można wędkować bez dodatkowych opłat. Zarząd okręgu podjął taką decyzję ze względu na dużą presję wędkarzy spoza okręgu chełmskiego, którzy nierzadko blokowali dostęp do łowiska miejscowym moczykijom. Ze składki uzupełniającej wyłączono zbiornik Zahajki i zbiornik Staw przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowej wysokości tej składki (120 zł). Nowością jest fakt, że na zbiorniku w Stawie od 1 stycznia będzie funkcjonowało łowisko No Kill (podobnie jak na Jeziorze Święte). Taką decyzję podjęto w związku z koniecznością odbudowy rybostanu po śnięciach ryb, jakie miały miejsce wiosną br.

Od nowego roku wchodzą też w życie długo wyczekiwane przez wielu wędkarzy tzw. górne wymiary ochronne ryb obowiązujące na wszystkich łowiskach Okręgu PZW w Chełmie. Oznacza to, że największych okazów nie będzie można zabierać. Tak wyglądają one dla poszczególnych gatunków: okoń – od 40 cm; jaź, kleń, lin – od 50 cm; karp – od 65 cm; boleń – od 70 cm; amur – od 80 cm; sandacz, szczupak – od 85 cm. Dodatkowo ograniczono limit dobowy okonia do 10 szt. i wprowadzono wymiar ochronny karasia pospolitego (złotego) – do 20 cm.

Wiele kontrowersji wzbudziła wysokość przyszłorocznych stawek. To „zasługa” Zarządu Głównego PZW w Warszawie. – Zarówno podwyżkę składki członkowskiej ogólnoorganizacyjnej (do 150 zł), jak i jej pochodnych, w tym likwidację ulgi dla pań 60+ i panów 65+ wprowadził Zarząd Główny – mówi Waldemar Tomczak, prezes Okręgu PZW w Chełmie. – My planowaliśmy dla tej grupy pozostawić 50-procentową ulgę w składkach na ochronę i zagospodarowanie wód, jednak musieliśmy się dostosować do ustaleń okręgów Ściany Wschodniej, z której członkami-okręgami zawieramy porozumienia. Dlatego we wszystkich okręgach Ściany składka dla tej grupy wyniesie 120 zł, co w przypadku naszego Okręgu stanowi ok. 70% składki normalnej.

Podwyżki będą przeznaczone na finansowanie kosztów bieżącej działalności statutowej Okręgu. Wszyscy chyba zauważyli, jak ostatnio wzrosły ceny, a tym samym koszty utrzymania także takich stowarzyszeń jak PZW. Nie będziemy wyliczać wszystkich produktów, których ceny na przestrzeni roku 2022 uległy znacznemu zwiększeniu. Wszyscy robimy zakupy, płacimy podatki i tankujemy samochody, więc doskonale wiemy, co i o ile podrożało.

Ograniczymy się jedynie do przykładu cen materiału zarybieniowego. Średni wzrost cen ryb kupowanych do zarybień naszych wód wyniósł od 30 do 50%. Poza tym koszt zarybień powiększył się w związku ze wzrostem cen transportu (paliwa). Warto zaznaczyć, że Okręg już w 2022 roku odczuł skutki tych podwyżek cen, ponieważ budżet na ten rok był ustalany jesienią 2021 roku i nikt nie mógł przewidzieć takiego rozwoju sytuacji – dodaje Tomczak. (bm)