Wejdą do schronu

Od lat nikt tam nie wchodził, bo wstęp był surowo wzbroniony. Drzwi pancerne do dawnego schronu pod budynkiem Dworca Głównego PKP Chełm wkrótce zostaną otwarte. Przed przebudową dworca Kolej przeprowadzi inwentaryzację starych, zakurzonych piwinic z czasów zimnej wojny. Co tam znajdą?

Wiosną ub.r. opisywaliśmy tajemnice dawnego schronu pod budynkiem Dworca Głównego PKP Chełm. To unikatowe, niedostępne miejsce, o którym mało kto wiedział.

Zachowały się nieliczne, ale za to niezwykłe dowody tajnych spotkań służb obrony cywilnej, które się tam odbywały. Schron urządzono w połowie XX wieku. Jego budowa była następstwem zimnej wojny i zagrożeń, jakie ze sobą niosła tj. ataku bombą atomową, nalotu czy skażeń. Korytarze i pomieszczenia schronu rozciągają się w piwnicach dworca. W prowadzącym do niego przedsionku wciąż widnieje tabliczka ze zwięzłą informacją od PKP: „Komendant Obrony Cywilnej – Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.

Wejście uniemożliwiają grube, zamknięte na cztery spusty kraty z przedsionkiem z żelaznymi i pancernymi drzwiami. Przedstawiciele PKP ze względów bezpieczeństwa nie pozwalają tam nikomu wchodzić. Pomieszczenia schronu są ponoć w złym stanie technicznym, ale wkrótce – po latach – jego pancerne drzwi znowu będą otwarte. Zostanie tam przeprowadzona inwentaryzacja. W schronie przewidywane są prace. Jakie? Jeszcze nie wiadomo, ale ma to związek z wielką inwestycją PKP polegającą na przebudowie budynku dworca.

– W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę z projektantem – informuje Katarzyna Grzduk z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji PKP S.A. – Inwestycja przewiduje przebudowę budynku dworca. Zmiany będą dotyczyły również zagospodarowania działki. W planach jest między innymi rozbiórka wolnostojącego budynku administracyjnego, skrzydła B w budynku oraz budowa wiaty rowerowej przylegającej do dworca. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przewidujemy również prace w dawnym schronie. Ich zakres będzie znany po przeprowadzeniu inwentaryzacji.

Wiadomo, że kilka lat temu część wyposażenia schronu – m.in. stare kaski, obuwie, aparaty telefoniczne – zostało przeniesione. Sprzęt trafił do schronu pod gmachem, który jest udostępniony do zwiedzania. Inne eksponaty np. makieta, a także stara centrala łączności zostały przeniesione do chełmskiej siedziby PKP Cargo S.A. (mieszczącej się niedaleko dworca kolejowego) i mają zasilić Izbę Tradycji Kolejowej Wschodniego Zakładu PKP Cargo Lublin.

Po przebudowie

Po przebudowie dworzec ma być bardziej funkcjonalny i w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Planowane jest utworzenie nowej klatki schodowej z windą na piętro oraz wydzielenie pomieszczeń m.in. dla pracowników Straży Ochrony Kolei i innych spółek z Grupy PKP. Planowany termin zakończenia inwestycji to drugi kwartał 2021 r.

Lokomotywa nie może zasłaniać

Niedawno zakończyła się przebudowa placu przed dworcem PKP. To była miejska inwestycja. W ramach tych prac na placu miała stanąć odrestaurowana lokomotywa. Na razie nie doszło to do skutku, bo przedstawiciele Kolei uznali, że proponowana przez miasto lokalizacja parowozu jest sprzeczna z obowiązującymi w PKP S.A. przepisami bezpieczeństwa. Kolej przedstawiła alternatywną lokalizację uwzględniającą inne ustawienie względem dworca tj. tak, aby nie zasłaniała budynku. Ale kwestia ta ma być uwzględniona w projekcie przebudowy dworca. (mo)