Werbowali niewolników

Akcja policjantów, podczas której zatrzymano członków gangu

Gang werbował bezrobotnych do pracy za granicą. Na miejscu okazywało się, że ofiary będą niewolnikami. Zmuszano ich do oszustw i kradzieży – wyłudzania zasiłków oraz kredytów. Zyski zgarniali przestępcy. Część członków grupy została już skazana, teraz w Lublinie rozpoczął się proces dwóch kolejnych osób: 36-letniej Żakliny G. i 41-letniego Krzysztofa G.  Odpowiadają za udział w gangu, trudniącym się handlem ludźmi.


Sprawcy poszukiwali „pracowników”, zamieszczając nieprawdziwe informacje o legalnym zatrudnieniu. Fundowali przejazd do Niemiec albo Wielkiej Brytanii. Na miejscu okazywało się, że zapewniali marne zakwaterowanie i wyżywienie. W ten sposób wciągali pokrzywdzonych w spiralę fikcyjnego długu.

Ofiary były pilnowane, bite i zastraszane. Jednemu z uwięzionych mężczyzn grożono zemstą na rodzinie i zgwałceniem żony. Przestępcy odebrali „pracownikom” dokumenty. Ich dane były wykorzystywane do zakładania kart kredytowy z limitem 2 tys. euro.

Sprawcy wypłacali sobie z nich pieniądze, jeszcze bardziej pogrążając w problemy finansowe ofiary. Dodatkowo pokrzywdzonym kazano rejestrować się w urzędach socjalnych, pobierać zasiłki, bony żywnościowe, które były natychmiast odbierane przez gangsterów.

Działalność grupy przerwała akcja Centralnego Biura Śledczego. LL