Werbują do wojska

Chełmski Garnizon powiększy szeregi o stu żołnierzy. Wojskowi wychodzą na ulicę i tam rekrutują. Czy to oznacza, że w końcu przystąpiono do rozbudowy chełmskiego garnizonu?

Od dłuższego czasu Wojskowa Komenda Uzupełnień w Chełmie prowadzi rekrutację do służby wojskowej. Nie są to tylko suche komunikaty w internecie i na plakatach. Żołnierze dosłownie wychodzą na ulice, aby werbować nowych mundurowych. Swoje „mobilne punkty promocyjno-informacyjne” wystawiają m.in. na dworcu PKS, Placu Łuczkowskiego, w Chełmskim Domu Kultury. Tak było w ubiegłym tygodniu. Hasło kampanii ministerstwa obrony narodowej jest proste – „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Z tego wniosek, że Garnizon Chełm wzmacnia swoje szeregi.

Dyskusja o potrzebie i możliwościach rozbudowy garnizonów położonych w naszym regionie trwa od kilku lat. W przypadku Chełma, poza względami politycznymi i strategicznymi, przemawia za tym nie tylko istniejący garnizon i jego infrastruktura, ale również bliskość strzelnicy wojskowej oraz tereny przewidziane na potrzeby rozbudowywanych jednostek. Jakiś czas temu chełmski ratusz wystosował w sprawie potrzeby rozbudowy garnizonu w Chełmie pismo do ministra obrony narodowej. Wskazywano w nim na poczynione inwestycje w mieście, usprawniające pracę wojska, w tym m.in. sygnalizację świetlną przy jednostce wojskowej, modernizację placu musztry i wojskowych łaźni, remont drogi dojazdowej na strzelnicę w Srebrzyszczu (gmina Chełm). Miasto wspierało też plany budowy mieszkań wojskowych.

Przy ulicy Lubelskiej 168 powstaje właśnie budynek mieszkalny dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę w Chełmie oraz ich rodzin. Częściowo obiekt ma być też wykorzystywany na zakwaterowanie internatowe dla wojskowych. W Agencji Mienia Wojskowego informowali niedawno, że inwestycja w Chełmie związana jest ze wzrostem potrzeb mieszkaniowych wynikających ze zwiększenia liczebności chełmskiego garnizonu. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdza, że Garnizon Chełm przyjmie nowych żołnierzy. Dalsze kwestie dotyczące ewentualnej rozbudowy chełmskiego garnizonu w biurze prasowym MON komentują lakonicznie.

– Zamierzenia organizacyjne i dyslokacyjne jednostek wojskowych są zadaniami ujętymi w Programie Rozwoju Sił Zbrojnych RP. Szczegółowe informacje w tym zakresie są niejawne. Obecnie w Garnizonie Chełm służy około 500 żołnierzy, a w planach jest wcielenie kolejnych 100 żołnierzy w korpusie szeregowych zawodowych – informuje Wydział Prasowy MON. (mo)