Wesoły autobus w drodze po sukces

1 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku swoje czwarte urodziny fetował Kabaret PKS. Choć kabaret jest z Lublina nie przypadkiem świętował w Świdniku, a na imprezie sala pękała w szwach i ze śmiechu.


Kabaret PKS powstał 1 czerwca 2015 roku w Lublinie z inicjatywy Pawła Kozieła i Sebastiana Malisza. Swoją nazwę wziął od pierwszych liter imion członków pierwszego składu (Paweł, Krzysztof, Sebastian). I choć w międzyczasie miejsce Krzysztofa zajął Marcin Zagrodnik, nazwa, która stała się rozpoznawalna na kabaretowym rynku, pozostała. PKS ma bowiem na swoim koncie kilkanaście autorskich skeczów, które doceniło jury i publiczność wielu przeglądów kabaretowych przyznając lubelskiej grupie pierwsze, drugie lub trzecie nagrody.

Autorem większości tekstów i tak zwanym silnikiem kabaretu napędzającym go do działania jest Paweł Kozieł,. Z kolei pomysłodawcą i wykonawcą większości kabaretowych piosenek jest Marcin Zagrodnik, zwany przez sam zespół „tłumikiem”, który, zanim zaczął karierę w PKS-ie, był wokalistą zespołu rockowego „Tak Jest”. Natomiast Sebastian Malisz określany przez swoich kolegów „ostoją spokoju i podwoziem kabaretu” trzymającym wszystko razem, gdy pozostałą dwójkę za bardzo ponosi fantazja.

Choć jeszcze nie są tak znani, jak ich lubelscy koledzy z kabaretów Ani Mru-Mru, czy Smile, to są na dobrej drodze, by pójść w ich ślady.

Posłów bowiem PKS-owi nie brakuje (jak mówią, dostarcza ich samo życie), a kabaretowej sztuki i warsztatu uczyli się od najlepszych podczas cyklu warsztatów, organizowanych przez Fundację Akademickiego Centrum Kultury ACK UMCS Chatka Żaka.

– W ramach „kabaretowego uniwerku czerpaliśmy wiedzę od najlepszych gwiazd polskiej sceny kabaretowej, m.in. kabaretów: Smile, Ani Mru-Mru, Zachodniego czy Czesuaf – mówi Paweł Kozieł.

Czwarte urodziny

Część swojego dorobku PKS zaprezentował dokładnie w czwartą rocznicę swojego powstania w Miejskim Ośrodku Kultury w ramach spotkania „Wieczorek przy mikrofonie”. To prowadzona przez wieloletniego dziennikarza radiowego i telewizyjnego Marka Wieczorka cykliczna impreza, który ma też program talk-show o tej samej nazwie, nadawany w stacji „Lubelska.TV”.

Kabareton zaczął się o 19.47, bo, jak zaznaczają satyrycy, o tej porze odjeżdża autobus PKS ze Świdnika do Lublina. Wybór miejsca, w którym świętowali urodziny, też nie był przypadkowy – Kabaret jest z Lublina, ale kiedyś mieliśmy krótki epizod związany ze Świdnikiem, bo graliśmy próby w kinie „LOT” i to było dla nas bardzo przyjazne miejsce. Stąd decyzja o tym, żeby akurat tu urządzić urodziny – wyjaśnia Sebastian Malisz.

Jubilaci na swoje urodziny zaprosili zaprzyjaźnione formacje: Kabaret Trzecia Strona Medalu, Kabaret Pod Napięciem, Kabaret FiFa – RaFa i Arkadiusza „Pana” Pawłowskiego.

– Cieszymy się, że sala była pełna. Lubimy rozśmieszać ludzi i chyba się nam to udało. Ciężko jest się jednak wybić i zdobyć sympatię widzów, ale naszym celem jest odnoszenie sukcesów na skalę krajową – podsumowuje wydarzenie S. Malisz.

Nagrody i osiągnięcia

Kabaret PKS wystąpił na scenie już ok. 200 razy, wziął udział w 30 festiwalach kabaretowych i zdobył kilkanaście nagród. W 2015 roku kabareciarze wywalczyli trzecie miejsce w Przeglądzie Pogodnych Form Artystycznych w Wińsku. Rok później zajęli drugie miejsce w Przeglądzie Kabaretowym „Miska” w Milczu i trzecie miejsce w ramach Potyczek Kabaretowych „Takie Jaja” w Werbkowicach. W 2017 roku wyróżniono ich już w na czterech imprezach.

Na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretowym „Stopa” w Karniewie wywalczyli pierwsze miejsce, na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretowym „Żarówka” w Skawinie i Przeglądzie Kabaretowym „Kąkolewisko” w Kąkolewnicy – drugie miejsce, a na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretowym „Na opak” w Lubawie – trzecie. W ubiegłym roku zajęli też pierwsze miejsce i dostali nagrodę publiczności w Przeglądzie Kabaretowym „Kabarado” w Radostkowie.

Znowu pojawili się na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretowym „Takie Jaja” w Werbkowicach, skąd wrócili z nagrodą za drugie miejsce. Natomiast w Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretowym „Klamka” w Krakowie i Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretowym „Szufla” w Szubinie zajęli trzecią lokatę. W tym roku PKS wystąpił w eliminacjach do najbardziej prestiżowego przeglądu kabaretowego PAKA w Krakowie. W najbliższym czasie znowu będzie można zobaczyć ich w Świdniku – 13 czerwca ponownie wystąpią w MOK w programie „Wieczorek przy mikrofonie”.

JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here