Wesprą słowem przez telefon

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdniku uruchomiły telefony wsparcia. Mogą z nich skorzystać uchodźcy przebywający na terenie powiatu, a także sami mieszkańcy, którzy przyjęli w swoich domach gości z Ukrainy.

Uciekający przed wojną do Polski Ukraińcy są często w złej kondycji psychicznej. Z dnia na dzień musieli porzucić swoje dotychczasowe życie, dobytek, rozstać się z bliskimi. Nic więc dziwnego, że każdego dnia drżą o ich życie. Martwią się również o przyszłość i o to, jak poradzą sobie w nowym kraju.

Powiat Świdnicki postanowił pomóc takim osobom. Wsparcie psychologiczne dla uciekających przed wojną oferuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świdniku. Ze specjalistami można skontaktować się pod nr tel. 81 751 52 36, 81 759 15 10 oraz 739 180 164. Dyżur prowadzony jest od poniedziałku do czwartku w godz. 8 -18, w piątek od godz. 8 do 14.

Polacy bardzo zaangażowali się w pomoc Ukraińcom. Nie czekając na rządowe rozwiązania, przyjęli uchodźców pod swój dach. Ukraińcy na ogół bardzo doceniają tę pomoc. Odwdzięczają się jak mogą, np. pomagając w domowych porządkach, gotowaniu czy pracach w ogrodzie. Zdarzają się jednak pewne napięcia i z myślą o takich trudnych sytuacjach uruchomiono także telefon zaufania dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców i potrzebują wsparcia psychologicznego. Dyżury pełnią pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdniku pod nr tel. 693 205 553. W poniedziałki dyżur prowadzony jest w godz. 9.30-17, od wtorku do piątku w godz. 7.30 -15

– Chcieliśmy, aby uchodźcy, ale i osoby, które ich przyjmują miały możliwość skorzystania ze wsparcia psychologicznego. Zaproponowaliśmy naszym instytucjom, które się specjalizują w takiej pomocy i mają psychologów, aby taki telefon zaufania uruchomili, co spotkało się z pozytywnym odzewem – mówi starosta świdnicki, Łukasz Reszka. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here