Wezmą i oddadzą

Radni uchwalili trzynastą pensję dla Jakuba Banaszka, prezydenta miasta Chełm. Zgodnie z przepisami prezydentowi obligatoryjnie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.

Jakub Banaszek, zanim rada miasta zajęła się jego trzynastą pensją, na portalu społecznościowym ujawnił, że otrzymaną w całości trzynastą pensję przekaże na cele społeczne. Wyjaśnił też, że pracownikom samorządowym, a takim jest prezydent miasta, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie po spełnieniu odpowiednich wymagań. Żeby dostać trzynastkę, trzeba przepracować w samorządzie co najmniej pół roku. Nie dotyczy to jednak prezydenta, który nawiązuje stosunek pracy na podstawie nie zatrudnienia, a wyboru. Takie przepisy obowiązują od kilkunastu lat.

W piątek 28 lutego, radni na sesji uchwalili prezydentowi trzynastą pensję, choć padło pytanie, czy rzeczywiście te pieniądze Banaszkowi się należą. – Radca prawny urzędu stoi na stanowisku, że prezydentowi – zgodnie z prawem – przysługuje trzynastka – odpowiedział Longin Bożeński, przewodniczący rady miasta.

Jakub Banaszek dostanie trzynastkę w wysokości 1098 zł brutto, czyli około 830 zł netto. Trzynaste pensje powędrują też na konta wiceprezydentów, Artura Juszczaka i Andrzeja Kosińca. Na ostatniej sesji, A. Juszczak zapowiedział, że oni również przekażą pieniądze na cele charytatywne. Konkretów nie podał. (s)