Wezwanie od inspektora Jakubowskiego

Fala fałszywych maili zalała w ubiegłym tygodniu poczty elektroniczne chełmian. Piraci komputerowi podszyli się pod urzędników skarbowych, wzywających na kontrolę. – Ostrzegamy naszych podatników, aby nie otwierali takich maili, linków, ani żadnych załączników – informują przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Fałszywe maile coraz częściej zalewają skrzynki internetowe. Piraci komputerowi podszywają się pod różne instytucje i firmy. W ubiegłym tygodniu mnóstwo chełmian otrzymało wiadomości wysłane rzekomo przez urząd skarbowy zatytułowane „Informacja o zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej”, podpisane przez „inspektora kontroli – mgr Mariana Jakubowskiego”.

Maile zawierały załącznik z nietypowym rozszerzeniem „tar”. Wielu odbiorców – zanim domyśliło się, że ma do czynienia z oszustwem – z duszą na ramieniu odczytywała treść wiadomości. „Inspektor Jakubowski” informował, że wobec niezastania podatnika w konkretnym dniu wyznaczono termin kontroli, zobowiązując do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentów wymienionych w załączniku.

– Otrzymaliśmy wiele sygnałów w sprawie tych wiadomości – mówi Bożena Birska-Gnyp z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Była to niestety kolejna fala tak zwanych fałszywych maili, które zostały wysłane przez nieznaną osobę. Izba Administracji Skarbowej, jak również żaden z urzędów skarbowych na terenie województwa lubelskiego nie wysyłali żadnych maili.

Ponadto osoba o podanym nazwisku nie jest naszym pracownikiem. Systematycznie ostrzegamy naszych podatników, aby nie otwierali takich maili, linków, ani żadnych załączników. Jednak informacje o tego typu działaniach w sieci pojawiają się coraz częściej. (mo)