Wiceburmistrz zostaje

Andrzej Radek przez kolejną kadencję będzie zastępcą burmistrza Waldemara Jaksona

Tak jak przewidywaliśmy – Andrzej Radek nadal będzie zastępcą burmistrza Waldemara Jaksona. Choć w ostatnich wyborach samorządowych, podobnie jak cztery lata wcześniej, został wybrany radnym powiatu świdnickiego, ostatecznie zrezygnował z mandatu radnego, wybierając stanowisko wiceburmistrza.


Andrzej Radek od czterech kadencji zastępca burmistrza Świdnika ds. komunalnych, w ostatnich wyborach samorządowych po raz drugi zdobył mandat radnego powiatu świdnickiego. Zagłosowało na niego aż 795 wyborców, co było jednym z najlepszych wyników ze wszystkich kandydatów.

Od początku mówiło się jednak, że Radek podobnie jak po wyborach w 2014 roku, ostatecznie zrezygnuje z mandatu radnego, pozostając na stanowisku wiceburmistrza (tych funkcji nie można łączyć). Samorządowiec tym razem długo trzymał wszystkich w niepewności (na podjęcie ostatecznego wyboru miał trzy miesiące od pierwszej sesji rady powiatu). Pod koniec listopada złożył ślubowanie radnego, a nagabywany, czy jednak ostatecznie zrezygnuje z zasiadania w radzie powiatu i pozostanie na stanowisku wiceburmistrza, unikał odpowiedzi.

Świdnicka opozycja była tymczasem przekonana, że wiceburmistrz, podobnie jak po poprzednich wyborach, ostatecznie zrezygnuje z mandatu radnego, zachowując stołek wiceburmistrza. – Gdyby zrobił to zaraz po wyborach, to pewnie wytykano by, że po raz drugi nie uszanował woli wyborców i o sprawie byłoby głośno, a za miesiąc czy dwa ta kwestia nie będzie już budziła takich emocji – mówił nam pod koniec grudnia ub.r. jeden z miejskich radnych KO.

W ubiegłym tygodniu Andrzej Radek oficjalnie przyznał, że odda mandat radnego i pozostanie na stanowisku wiceburmistrza. Tłumaczy to tym, że włodarz Świdnika, Waldemar Jakson, nadal chce z nim współpracować i mieć go obok siebie.

– Burmistrz złożył mi propozycję kontynuowania pracy, dzięki czemu mogę dalej działać na rzecz społeczności lokalnej i jest to dla mnie bardzo satysfakcjonujące. Ja również chcę nadal kontynuować swoje obowiązki i rozpoczęte prace w urzędzie miasta – tłumaczy Andrzej Radek.

W radzie powiatu Radka zastąpi prawdopodobnie Tomasz Szydło, który zdobył kolejną liczbę głosów na liście PiS w okręgu nr 1. Do 2015 roku Szydło był wiceburmistrzem Świdnika, a obecnie jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku.

Joanna Niećko