Wicepremier Morawiecki w Chełmie

Wicepremier Mateusz Morawiecki z władzami PWSZ w Chełmie

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się z chełmskimi przedsiębiorcami i samorządowcami. Zapowiedział rychłe wprowadzenie uproszczeń dla właścicieli firm i zapewnił o rządowym wsparciu dla rozwoju takich miast jak Chełm. Spore wrażenie na wicepremierze zrobiły nowoczesne laboratoria Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

 

Na zorganizowane w chełmskim gmachu spotkanie z Mateuszem Morawieckim zjechali samorządowcy i przedsiębiorcy z całego regionu. Wicepremier zapewnił, że rząd dostrzega problemy niewielkich miast, takich jak Chełm, a realizowane programy rządowe mają wspierać ich rozwój. Stwierdził, że lokalni przedsiębiorcy powinni wykorzystywać szanse wynikające z bliskiego sąsiedztwa Ukrainy. Zwrócił uwagę, że w tej kwestii ważne są gwarancje dotyczące płatności, które regulować ma tzw. pakiet eksportowy, nad którym obecnie trwają prace. Zapewnił, że jego celem jest stworzenie warunków do szybszego procesu inwestycyjnego. – Szykujemy pakiet uproszczeń dla przedsiębiorców i mam nadzieję, że za parę miesięcy będziecie zadowoleni z efektów naszej pracy – stwierdził Morawiecki. – Powodzenie waszego biznesu jest dla mnie powodzeniem całej gospodarki.
Temat budowy kopalni węgla w gminie Siedliszcze poruszył m.in. Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego, który zaapelował do wicepremiera o zielone światło dla tej inwestycji. Argumentował, że dla powiatu chełmskiego priorytetem są nowe miejsca pracy. – Na Śląsku mają niecałe cztery procent bezrobocia, oni sobie poradzą. Dajcie szansę rozwoju nam – postulował Bodys.
Longin Bożeński, radny miasta Chełm, dopytywał o budowę obwodnicy Chełma, zwracając uwagę, że inwestycja od lat figuruje na liście rezerwowej. Chełmscy przedsiębiorcy dopytywali też o perspektywę wprowadzenia euro, jasno dając do zrozumienia, że nie byłoby to dla nich korzystne. Zwrócili też uwagę na potrzebę rozwoju kontaktów handlowych z Białorusią i Ukrainą. Wicepremier przyznał, że w kwestii wprowadzenia euro rządowi się „nie spieszy”. Przypomniał jednak, że wchodząc do Unii Europejskiej Polska przyjęła na siebie także zobowiązania wynikające z traktatu akcesyjnego, a nie tylko przywileje.
Józef Steć, przedsiębiorca z Włodawy, mówił o trudnościach wynikających z likwidacji jednostek zakładu energetycznego w miastach powiatowych. Stwierdził też, że niedorzeczne są plany rozszerzenia segregacji odpadów komunalnych u źródła. – Mali przedsiębiorcy kibicują panu wicepremierowi w kwestii wprowadzenia uproszczeń. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do naszego rozwoju. Będziemy jednak patrzyli panu na ręce – stwierdził przedsiębiorca z Włodawy.
Wicepremier Morawiecki zgodził się, że należy odbudować współpracę gospodarczą z Ukrainą i Białorusią. Poinformował, że z tego powodu wkrótce udaje się z wizytą do Mińska.
Spotkanie zakończyła poseł Beata Mazurek zapewnieniem, iż polityka dobrej zmiany jest i będzie realizowana.
Tego samego dnia wicepremier odwiedził Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie. Gościł m.in. w Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich, gdzie spotkał się ze studentami pilotażu. Był pod wrażeniem nowoczesnej bazy dydaktycznej uczelni, a zwłaszcza laboratoriów. Według wicepremiera PWSZ jest dobrym partnerem do współpracy badawczej dla wielu przedsiębiorców w branżach kluczowych dla krajowego przemysłu. – To, co zobaczyłem, napawa mnie dumą. Nowoczesne laboratoria uczelni mogą służyć całemu spektrum przemysłu – stwierdził wicepremier, żałując, że jeszcze przez dwa lata uczelniane laboratoria (ze względu na dofinansowanie ich powstania z funduszy unijnych – przyp. aut.) nie mogą być wykorzystane do celów komercyjnych. (mo)