Wicestarosta uczył chwytów

Waldemar Białowąs i „bezpieczne kobiety”

Stworzenie w kobietach przekonania, że są silne i nie muszą być bierne w przypadku potencjalnego ataku – taki cel przyświeca cyklicznej akcji „Bezpieczna kobieta”.


W tegorocznej jej edycji w Świdniku i Lublinie wzięło udział 120 pań, a zajęcia praktyczne prowadził wieloletni trener judo Waldemar Białowąs, na co dzień wicestarosta świdnicki.
Program „Bezpieczna kobieta” wystartował w Świdniku i Lublinie w marcu tego roku. Wzięło w nim udział 120 pań w różnym wieku. Podczas 6-tygodniowego, bezpłatnego kursu uczestniczki nauczyły się, jak reagować w sytuacjach zagrożenia: kradzieży, napadu czy pobicia. W ramach kursu odbyły się także spotkania z psychologiem oraz zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania. Akcja ma na celu stworzenie w kobietach poczucia bezpieczeństwa i pokazanie, że są silne i nie muszą być bierne podczas potencjalnego ataku. Co ciekawe, zajęcia praktyczne w ramach programu „Bezpieczna kobieta” od 1994 r. prowadzi wicestarosta świdnicki, Waldemar Białowąs, który sam, ponad 40 lat życia spędził na macie jako zawodnik judo. Jest trenerem klasy mistrzowskiej, posiada VII dan judo oraz VII dan w ju-jitsu. W swojej karierze trenerskiej wychował wielu znakomitych zawodników, także członków kadry narodowej. Przez dwie kadencje wchodził w skład zarządu i przewodniczył Radzie Trenerów Polskiego Związku Judo. Jest założycielem i prezesem SKS Shiroikaj Judo Club oraz autorem programów telewizyjnych pt. „I Ty możesz się obronić” oraz „Broń się sama”.
– Podstawą zajęć, które prowadzimy w ramach akcji „Bezpieczna kobieta” są ćwiczenia ogólnorozwojowe, wymagające od pań dużego wysiłku, który usprawniając ciało, daje poczucie pokonania własnych ograniczeń i oporów – mówi Waldemar Białowąs. – A to już pierwszy krok do skutecznej samoobrony: pokonanie własnej słabości, aby w sytuacji zagrożenia móc mierzyć się z przeciwnikiem. Jako trener zawsze czerpię ogromną satysfakcję z tego, że mogę uczyć słabszych, jak się bronić, a radość podopiecznych była i jest dla mnie największą satysfakcją.
Starosta dodaje, że umiejętność samoobrony, zwłaszcza dla kobiet, jest bardzo ważna.
– Podczas naszych zajęć uczymy panie, jak wyzwolić w sobie siłę i przezwyciężyć paraliżujący strach w sytuacji zagrożenia. W naszej kulturze pokutuje mit, że kobiety są słabsze. To nie zawsze jest prawda. Dobrze zaciśnięta pięść niewiasty może mieć siłę trzydziestu kilogramów. Już dziś zapraszam wszystkie panie do udziału w kolejnych edycjach programu „Bezpieczna kobieta” – zachęca wicestarosta.
Podczas ostatnich zajęć „Bezpieczna kobieta”, które odbyły się 20 czerwca w Lublinie, uczestniczki otrzymały od przedstawicieli policji certyfikaty potwierdzające udział w programie, a prowadzący zajęcia – trener Waldemar Białowąs, statuetkę z podziękowaniem za współpracę oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Program „Bezpieczna kobieta” został zrealizowany wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie, Komendą Powiatową Policji w Świdniku, a także we współpracy z dyrektorami VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie oraz z Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. (w)