Więcej na chodniki, szkoły po staremu

Udzielenie pomocy finansowej województwu lubelskiemu i dostosowanie sieci szkół do wymogów reformy oświatowej – m.in. takie uchwały przegłosowali radni gminy Białopole podczas ostatniej sesji. Obie przyjęto jednogłośnie.
Jednomyślnie i bez dyskusji radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy dla województwa lubelskiego. Chodzi o zaplanowaną na ten rok budowę chodników wzdłuż drogi wojewódzkiej w Białopolu i Raciborowicach.
– Zgodnie z umową z województwem udział naszej gminy w tym zadaniu ma wynieść 60 proc. Przygotowany przez nas kosztorys opiewał na ok. 650 tys. zł, więc zaplanowaliśmy w budżecie kwotę 390 tys. zł. Kosztorys opracowany przez województwo to kwota 812 tys. zł, co oznacza, że nasz wkład w chodniki powinien wynieść 487 tys. zł. Uważam, że zaplanowana wcześniej kwota wystarczy, ale powinniśmy podjąć tę uchwałę, aby procedura przetargowa mogła jak najszybciej ruszyć – tłumaczył wójt Białopola, Henryk Maruszewski.
Uchwała ta miała związek ze zmianami w budżecie. Jak zauważył radny Henryk Krasa, po jej przyjęciu będzie w nim brakować około 200 tys. zł. Także z powodu mniejszej o ok. 104 tys. zł subwencji oświatowej.
Wójt tłumaczył, że gmina zmniejszyła wydatki i posiada rezerwę budżetową i być może zostanie na ten cel przeznaczona. Samorząd zamierza wystawić też na sprzedaż budynek po szkole w Teresinie, a ostatnią deską ratunku będzie kredyt.
Podczas sesji przyjęto również uchwałę w sprawie udzielenia pomocy Miastu Chełm na utrzymanie Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym. Gmina postanowiła, że przekaże na ten cel 3 tys. zł pochodzące z tzw. „korkowego”, czyli wpływów z zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
Radni jednogłośnie przegłosowali też uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół do wymogów reformy oświatowej. Ustalono, że Zespół Szkół w Białopolu zostanie przekształcony w ośmioklasową podstawówkę z oddziałami gimnazjalnymi, w Szkole Podstawowej w Strzelcach również będzie osiem oddziałów. Tak będzie przynajmniej przez najbliższe dwa lata.
– Reforma oświaty została przyjęta i musimy się do niej dopasować – mówił wójt. – Było kilka możliwości i wszystkie z nich przedstawiłem rodzicom podczas zebrania w szkole w Strzelcach. Jeśli chodzi o przyjętą propozycje, zdajemy sobie sprawę, że za dwa lata, sytuacja może się zmienić, ale na razie nie chcemy niczego zmieniać. Proponujemy utrzymać dotychczasową sieć szkół – Szkoła Podstawowa w Białopolu i Szkoła Podstawowa w Strzelcach – obie z ośmioma oddziałami. Ale ostateczna decyzja, gdzie posłać dzieci będzie należeć do rodziców. Jeśli w SP w Strzelcach nie będzie naboru do 7 i 8 klasy w, to reforma niczego nie zmieni. Dopiero w 2019 roku, analizując dokładną sytuację demograficzną, trzeba będzie podjąć decyzję. Być może będzie tak, że w Białopolu będzie ośmioklasowa szkoła podstawowa, a szkoła w Strzelcach będzie jej filią z klasami 1-4.
Na sesji głos zabrała także Katarzyna Górska z KRUS-u, która poinformowała, że w 2016 roku w gminie było o połowę mniej wypadków rolniczych, niż w roku 2015.
– To o czym należy pamiętać, to to, że wszystkie wypadki, powinny być zgłaszane niezwłocznie przez członka rodziny poszkodowanego lub nawet sąsiada, a miejsce zdarzenia powinno być zabezpieczone, aż do przyjazdu parownika KRUS – mówiła Górska.
Pracownica KRUS zachęcała również, do korzystania z wyjazdów do sanatorium. Jeśli jest wskazanie, rolnik może skorzystać z takiego wyjazdu raz do roku, a jeśli przebywa na czasowej rencie chorobowej – dwa razy do roku. Do końca tego roku osoby ubezpieczone w KRUS mogą starać się także o wcześniejsze emerytury. Wymogiem jest 30 letni staż w płaceniu składek i wiek – 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. (kw)