Więcej chorych, więcej zgonów

Liczba porad lekarskich udzielanych przez ośrodek zdrowia w Żmudzi z roku na rok rośnie. – To dlatego, że społeczeństwo się starzeje – tłumaczy Andrzej Mielniczuk, kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Amimed” w Żmudzi. W 2016 r. liczba zgonów w gminie Żmudź przewyższyła liczbę urodzeń.

Podczas ostatniej sesji radni gminy Żmudź przedłużyli o kolejne trzy lata umowę dzierżawcom budynku ośrodka zdrowia, w którym usługi świadczą: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Amimedu” , zakład stomatologiczny oraz apteka. W sesji uczestniczył Andrzej Mielniczuk, kierownik „Amimedu”, który od 15 lat leczy mieszkańców gminy Żmudź. Poinformował, że liczba porad lekarskich rośnie z roku na rok, a przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, iż społeczeństwo się starzeje. W 2016 r. w gminie Żmudź zmarły 32 osoby. Liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń. „Amimed” udzielił 13 133 porad lekarskich, podczas gdy w 2015 r. odnotowano ich 12 800. Oprócz różnego rodzaju infekcji najczęstszymi dolegliwościami, z którymi dorośli mieszkańcy gminy Żmudź zgłaszali się do ośrodka zdrowia, były: schorzenia układu krążenia, nadciśnienie, zwyrodnienia kręgosłupa, stawów oraz różne urazy. Z kolei najczęstsze dolegliwości u dzieci to infekcje dróg oddechowych i alergie. Przybywa najmłodszych z wadami postawy. Kierownik Mielniczuk jest zadowolony, że rośnie liczba mieszkańców zaszczepionych przeciwko grypie – w 2016 r. było ich 118 osób, a w 2015 r. – 100. Według kierownika „Amimedu” dzięki szczepieniom można uniknąć grypy, a jeśli już się zachoruje, to infekcja przebiega łagodniej. Mielniczuk jest zaniepokojony tym, że przybywa osób chorych na cukrzycę, a także choroby tarczycy oraz nowotwory.
– To, na co chorujemy, wynika z naszego stylu życia – mówił kierownik Mielniczuk. – Za mało się poruszamy, nieprawidłowo odżywiamy, a wszystko to ma wpływ na schorzenia. (mo)