Więcej ekshumacji

Właśnie zakończył się sezon na ekshumacje. Zgodnie z przepisami groby można otwierać do 15 kwietnia. Mieszkańcy powiatu chełmskiego coraz częściej decydują się na przenoszenie szczątek zmarłych bliskich.

Zgodnie z przepisami ekshumacji dokonuje się od 16 października do 15 kwietnia. Chodzi o względy epidemiologiczne. Grobu nie powinno się otwierać, gdy jest upał, ani też, gdy jest duży mróz, bo trudniej wykopać zamarzniętą ziemię. Ekshumacji dokonuje się we wczesnych godzinach porannych. Sposób i procedury związane z wydobyciem ciał są szczegółowo określone przez przepisy. Postanowienie o ekshumacji może wydać prokurator, jeśli ma zastrzeżenia, co do przyczyny zgonu zmarłego. W tym przypadku zgoda rodziny ani sanepidu nie jest potrzebna. Najczęściej jednak ekshumacje przeprowadzane są na wniosek bliskich zmarłego. Pozwolenia wydaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chełmie.
– Zgodę na ekshumację i przeniesienie zwłok wydajemy na wniosek rodziny uprawnionej do pochówku – informuje Marek Grzegorz z Sekcji Higieny Komunalnej chełmskiego sanepidu. – Prośba ta musi zostać umotywowana.
Przenoszenie szczątków zmarłych jest w powiecie chełmskim coraz bardziej powszechne. W 2016 roku chełmski sanepid wydał 76 pozwoleń na ekshumację. W ubiegłym roku liczba wydanych pozwoleń była dużo większa – 91. W tym roku jest ich już 30. Najczęstszym powodem jest przenoszenie szczątków bliskiej osoby do rodzinnego grobowca. Rodzina czasem decyduje się też na pogłębienie grobu czy spopielenie zwłok bliskiego. Zdarza się, że szczątki przenoszone są w obrębie jednego cmentarza, bo rodzinie łatwiej zadbać o jeden grób niż o dwa lub trzy. Rodziny wnoszą o otwarcie grobów i przeniesienie ciał ich bliskich także z powodu swojej przeprowadzki do innego miasta. Chcą mieć grób najbliższych niedaleko miejsca swojego zamieszkania. Czasami rodzina uczestniczy w ekshumacji, ale zazwyczaj jednak nie uczestniczy w tym trudnym przeżyciu. Łatwiej jest, gdy trumna nie jest jeszcze zniszczona – wtedy nie jest otwierana. Zdarzają się jednak przypadki, gdy ekshumacja dokonywana jest po wielu latach od pogrzebu, gdy trumna uległa już zniszczeniu. W takich sytuacjach szczątki trzeba przenieść do drugiej trumny. O zamierzonej ekshumacji zawiadamia się pisemnie także zarząd cmentarza. (mo)