Więcej miejsca dla maluchów

Rozbudowa przedszkola na os. Brzeziny ruszy lada moment. Władze placówki mają nadzieję, że już od września przyszłego roku w czterech nowych pomieszczeniach będzie można prowadzić zajęcia dla najmłodszych.
Po południowej stronie ul. Racławickiej od lat działa tylko jedno przedszkole. Co rok rodzice wręcz je szturmują, bo to młoda część miasta z nowymi osiedlami. Dotąd część dzieci władze Przedszkola nr 7 musiały odsyłać z kwitkiem. Coraz częściej więc pojawiał się pomysł budowy nowej placówki po tej stronie miasta. Już wiadomo, że zupełnie nowe przedszkole na razie nie powstanie. Będzie za to więcej miejsc dla dzieci w „siódemce”, bo ratusz planuje rozbudowę tej placówki.
– Przedszkole Nr 7 znajduje się w centrum Świdnika. Jest placówką która cieszy się ogromną popularnością wśród rodziców dzieci w wieku przedszkolnym – wyjaśnia Łukasz Reszka, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych. – Z tego powodu postanowiliśmy rozbudować tę placówkę.

– To bardzo trafne rozwiązanie – mówi Ewa Marchlewska, dyrektor Przedszkola nr 7. – Mamy zawsze bardzo dużo chętnych dzieci. Części z nich nie możemy przyjąć z powodu braku miejsc. Rozbudowa stworzy nam możliwość zapewnienia opieki dla dodatkowej setki dzieci.
Planowana przez ratusz rozbudowa ma objąć 4 sale lekcyjne z zapleczem sanitarno-socjalnym. W sumie „siódemka” powiększy się o około 500 mkw. – Wstępnie planujemy rozbudowę w kierunku Zespołu Szkół nr 2. W nowej części powstaną dwie sale na parterze i dwie na pierwszym piętrze – mówi Ewa Marchlewska.
Rozbudowa placówki jest niezbędna również ze względu na zmieniające się przepisy krajowe. Zgodnie z nimi już prawdopodobnie od września 2017 roku obowiązkiem gminy będzie zapewnienie miejsc w przedszkolach dla wszystkich dzieci 3-letnich. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, ile inwestycja w Przedszkolu nr 7 będzie kosztowała. Władze Świdnika zakładają jednak, że będzie to więcej niż milion zł. Pieniądze na ten cel pójdą z odzyskanych właśnie przez gminę 1,8 mln zł. Jest to podatek VAT zapłacony w trakcie realizacji projektu „Adaptacja budynku Kina Lot na Centrum Kultury w Świdniku”. Inwestycja była dofinansowana z dotacji unijnych i zakończyła się w 2013 roku.
– Jesteśmy jedyną gminą powiatu świdnickiego i jedną z nielicznych na terenie całego województwa lubelskiego, której udało się odzyskać zapłacony VAT – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
Wszystkie odzyskane pieniądze przedstawiciele ratusza planują przeznaczyć na inwestycje. – Przed nami nowe zadania, jak np. zapewnienie miejsca w przedszkolach najmłodszym mieszkańcom miasta. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, planujemy większość środków z odzyskanego VAT przeznaczyć na rozbudowę Przedszkola Nr 7 w Świdniku – dodaje Waldemar Jakson.(kal)