Więcej pijanych niż przed rokiem

Podczas tegorocznych wakacji policjanci wyeliminowali z dalszego uczestnictwa w ruchu drogowym 29 kierowców na „podwójnym gazie”. To więcej niż przed rokiem. Więcej też ludzi zginęło w ciągu dwóch ostatnich miesięcy.

W okresie od lipca do sierpnia na drogach powiatu chełmskiego doszło do 12 wypadków, w których 4 osoby poniosły śmierć, a 12 zostało rannych. Dla porównania w analogicznym okresie 2021 roku policja odnotowała 10 wypadków, w których zginęło 6 osób, a 20 zostało rannych.

Jedno z tragicznych w skutkach zdarzeń miało miejsce nocą 14 sierpnia przy ul. Kolejowej w Chełmie. Rozpędzony lexus na brytyjskiej rejestracji uderzył w ścianę domu, po czym stanął w płomieniach. Strażacy wynieśli ze środka zwęglone zwłoki kierowcy. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem prokuratury rejonowej.

Dwie główne przyczyny wypadków drogowych to niezmiennie przekroczenie dopuszczalnej prędkości i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Mimo wszystko można powiedzieć, że w minione wakacje kierowcy jeździli bezpieczniej niż w ubiegłym roku – dopuścili się 192 wykroczeń, podczas gdy w 2021 r. – 210. Zmiana przepisów i groźba wysokich mandatów zapewne miały spory wpływ na wolniejszą jazdę.

Niestety, zwiększyła się liczba nietrzeźwych kierujących. W ciągu 2 miesięcy policjanci ujawnili 29 pijanych kierowców, podczas gdy rok temu było ich „tylko” 23. Statystycznie więc co drugi dzień trafiał się jakiś pijak za kółkiem. (pc)