Wielka rozbudowa kliniki przy Staszica

Budowa nowego bloku operacyjnego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie rozpocznie się lada dzień

Budowa nowego bloku operacyjnego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie rusza już w tym miesiącu. W ośmiopiętrowym budynku powstanie też centrum diagnostyki i szpitalny oddział ratunkowy.


Tym razem chodzi o naprawdę znaczącą część rozłożonej na szereg etapów generalnego modernizacji placówki. Za 96,4 mln zł BUDIMEX wybuduje nowy Zintegrowany Blok Operacyjny z 8 salami operacyjnymi, w pełni nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy, oddział intensywnej terapii, oddział diagnostyki obrazowej, laboratoria i Bank Krwi.

BUDIMEX wygrał rywalizację o kontrakt z innym gigantem budowlanym, WARBUDEM. Inwestycja ma być ukończona w 14 miesięcy. Licząc jednak z wyposażeniem i przygotowaniem oddziałów przenoszonych w nowe lokalizacje – pierwsi pacjenci spodziewani się dopiero pod koniec 2022 r. Gmach będzie ośmiokondygnacyjny, z umieszczonym na dachu lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Właśnie ten ostatni punkt budził zresztą najwięcej zastrzeżeń i obaw okolicznych mieszkańców, które jednak zignorowano tłumacząc się wyższą koniecznością – zbyt małą ilością miejsc na wszystkich lubelskich SOR-ach i związaną z tym potrzebą nowego Oddziału przy ul. Staszica.

Dopiero po zakończeniu wielkiej rozbudowy – modernizację mają przejść stare pomieszczenia przy ul. Staszica 11. Na razie jednak placówka ani Uniwersytet Medyczny w Lublinie nie mają jeszcze wystarczającego finansowania dla tego przedsięwzięcia. Co ciekawe, po przebudowie, przemieszczeniu i komasacji dotychczasowych oddziałów liczba łóżek SPSK nr 1 ma nie wzrosnąć, a może nawet zmaleć (do ok. 540) w związku z zapowiedzią dyr. Adama Borowicza, dotyczącą większego niż dotąd nastawienia jednostki na świadczenia jednodniowe). TAK