Wielkie płukanie wodociągów

Co jakiś czas mieszkańcy Świdnika skarżą się, że woda płynąca z ich kranów ma żółty bądź brązowy kolor. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom miejska spółka Pegimek, odpowiedzialna za dostarczanie wody, planuje przeprowadzenie kompleksowego płukania miejskiej sieci wodociągowej. Prace mają ruszyć już niebawem i obejmą w sumie ok. 100 km rur.

Jak tłumaczą władze spółki, okresowe utrudnienia związane z pojawianiem się zabarwionej wody wynikają z prac związanych z budową nowej magistrali. Ta inwestycja ma zostać oddana do użytku już niebawem, bo na przełomie lata i jesieni tego roku. Spółka zamierza również przeprowadzić kompleksowe płukanie sieci wodociągowej. Prace te, zgodnie z zapowiedziami, mają ruszyć jeszcze w czerwcu i potrwają do grudnia.

We współpracy z Pegimekiem wykona je firma „AQUACLEAR” z Nowej Soli. – Płukanie sieci będzie kosztować około miliona złotych. Gdyby nie wsparcie miasta, które dokapitalizowało naszą spółkę, pewnie trudniej byłoby to sfinansować. Oczywiście nie ma obowiązku przeprowadzania takich prac, ale są one zalecane raz na pięć lat, więc wspólnie z miastem uznaliśmy, że to dobry czas, aby je wykonać – mówi Jerzy Irsak, prezes spółki Pegimek.

Dzięki płukaniu usunięte zostaną m.in szlam, piasek i inne osady mogące wpływać na jakość wody; zminimalizowane zostanie również ryzyko skażenia bakteriologicznego. Płukanie będzie realizowane etapami. Mieszkańcy kolejnych obszarów, na których będą miały być realizowane prace, będą odpowiednio wcześniej informowani, a harmonogramy płukań będą dostępne na stronie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji PK Pegimek.

– Będziemy prowadzili również akcję informacyjną w terenie poprzez wywieszanie ogłoszeń w danych obszarach miasta. Za wszelkie niedogodności już dziś przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość – mówi J. Irsak i dodaje, że płukanie sieci wodociągowej w znacznym stopniu poprawi jakość wody na najbliższe lata.

Płukanie sieci wodociągowej ma odbywać się głównie nocą. W tym czasie możliwe będzie czasowe wystąpienie zmiany zabarwienia wody, ale pracownicy laboratorium na bieżąco mają prowadzić badanie stanu jakości wody. W razie potrzeby na osiedlach będą podstawiane beczkowozy.

Pegimek przygotowuje się również do wprowadzenia elektronicznego systemu powiadamiania mieszkańców. Za pomocą sms-ów lub e-maili będzie informował m.in. o ewentualnych awariach czy przerwach w dostawie wody. Władze spółki zachęcają świdniczan, aby właśnie teraz, przed planowanym płukaniem sieci, wyrażali zgodę na otrzymywanie powiadomień, bo to usprawni i przyspieszy komunikację.

Aby otrzymywać powiadomienia wystarczy wypełnić odpowiedni druk (formularze zostaną przesłane do mieszkańców, można je te pobrać ze strony internetowej spółki). Wypełnioną i podpisaną zgodę należy dostarczyć do siedziby spółki (przy ul. Konopnickiej 3) lub przesłać skan podpisanego formularza mailowo, na adres biuro@pegimek.swidnik.pl. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here