Wielkie święto Żółkiewki

Kilkaset osób wzięło udział w Dniach Żółkiewki. Imprezę połączono z 250. rocznicą lokacji miejscowości, 250. rocznicą powstania kościoła pw. św. Wawrzyńca, a także z 660. rocznicą pierwszej wzmianki o Żółkiewce.

W imprezie, oprócz mieszkańców gminy Żółkiewki, wzięli udział sąsiedzi z gmin: Krzczonów, Rybczewice, Turobin, Gorzków, Rudnik, Fajsławice czy Łopiennik Górny. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w intencji fundatora kościoła Tomasza Stamirowskiego. Następnie wszyscy udali się nad zalew w Żółkiewce, a na czele pochodu szła młodzież poprzebierana w stroje z dawnej epoki oraz zamojska grupa rekonstrukcji historycznej Jana Sobiepana Zamojskiego.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się pokazy jazdy samochodami terenowymi, pokazy strażackie OSP w Żółkiewce, warsztaty garncarskie, wystawa starych fotografii, prac plastycznych, mini jarmark rękodzieła, stoiska KGW z okolicznych gmin i Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki.

Na scenie wystąpili: młodzież szkolna w przedstawieniu „Stamirowski-pan Żółkiewki”, Kapela Wujka Romana, Żółkiewiacy, Kapela Turobińska, zespół braci z Pilaszkowic, zespół Echo, kapela Łopieńczacy, kabaret Pod Siwym Włosem, zespoły Fajsławianki i Siedliszczanki, zespół taneczny Cool Dance z Chłaniowa, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chłaniowie i w Żółkiewce, Anna Pawłasek z ZSP w Żółkiewce oraz zespól młodzieżowy z Krzczonowa. Wieczór należał do grup Masterfox i Meffis. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here