Wieści z gminy Wojsławice

Bliżej ciał niebieskich

– Dotknęliśmy kosmosu, a dokładnie dwukilogramowego kawałka meteorytu – chwalą się mieszkańcy gminy Wojsławice, opowiadając o spotkaniu z pracownikami Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Odbyło się ono w Domu Kultury w Wojsławicach w ramach cyklu spotkań z Januszem Nicewiczem i Grzegorzem Sęką, pracownikami MOA.
– Astronomowie opowiadali o kosmosie, tłumaczyli, jak powstawały ciała niebieskie, czym się różnią od siebie. Mogliśmy m.in. obejrzeć Księżyc w 120-krotnym powiększeniu – opowiadają uczestnicy spotkania przygotowanego w ramach realizacji inicjatyw lokalnych „Rozmawiamy. Działamy. Kulturalnie się rozwijamy”. Autorem tej inicjatywy był Sylwester Nizio. (mg)

Putnowice w stylu retro

Przez osiem tygodni grupa mieszkańców Putnowic-Kolonii uczestniczyła w nietypowych warsztatach, które miały połączyć pokolenia.
Starsi uczyli młodszych jak przygotowywać tradycyjne potrawy, szydełkować i robić na drutach. Młodsi uczyli starszych obsługi aparatu cyfrowego. Do tej grupy dołączyli jeszcze profesjonaliści, którzy prowadzili zajęcia filmowe i fotograficzne. A wszystko to w ramach projektu „Retro Putnowice”, który powstał z inicjatywy Sylwii Białek. Efektem spotkań była wystawa zdjęć portretowych mieszkańców Putnowic-Kolonii oraz krótki film o codziennym życiu wsi. (mg)