„Wilcze oczy” na al. Jana Pawła II

Do wypadków z udziałem leśnej zwierzyny wbiegającej na al. Jana Pawła II najczęściej dochodzi po zmroku

– Nie tracimy czasu i podejmujemy kolejne kroki, aby aleja Jana Pawła II była bezpieczniejsza dla kierowców i zwierząt – zapowiada świdnicki Ratusz. Montaż ogrodzenia nie jest możliwy, ale w planach jest instalacja słupków odstraszających zwierzynę. Niewykluczone, że ograniczona zostanie również prędkość.

Aleja Jana Pawła II, łącząca miasto z węzłem ekspresówki S17 to droga, na której najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem zwierząt. Problem stanowią sarny i łosie, które najczęściej po zmroku wybiegają z pobliskiego lasu pod koła samochodów.

Już kilka lat temu świdniccy policjanci wnioskowali do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która była wówczas zarządcą drogi, o budowę wzdłuż al. Jana Pawła II ogrodzenia. Z podobnym apelem występował także świdnicki Ratusz, ale te głosy nie spotkały się z akceptacją. Dwa lata temu UM Świdnik wystąpił o przejęcie tej drogi od GDDKiA, by móc wdrożyć rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo w tym miejscu. Procedura zajęła trochę czasu, ale ostatecznie wszystko udało się sfinalizować i od 28 września br. aleja Jana Pawła II jest już drogą miejską.

– Nie tracimy czasu. Po przejęciu drogi podejmujemy kolejne kroki, aby na al. Jana Pawła II było bezpieczniej – informował niedawno Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika. – Skonsultowaliśmy temat z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i nadleśnictwem. RDOŚ jasno się wyraził, że przy takich drogach nie można budować ogrodzenia, jeśli się nie zastosuje kładek, a to – wiadomo – wiązałoby się z dużymi kosztami. Zastosujemy więc system słupków z tzw. „wilczymi oczami”. Działa to na zasadzie, że światła nadjeżdżającego pojazdu będą uruchamiać odblask od strony pola i lasu, imitujący oczy drapieżników, co odstraszy zbliżające się zwierzęta. Sprawdza się to w wielu miejscach w Polsce. Mamy nadzieję, że sprawdzi się też u nas.

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat temat zwiększenia bezpieczeństwa na al. Jana Pawła II był przedmiotem częstych interpelacji radnych. Pytała o to m.in. radna Magdalena Szabała (ŚWS), a całkiem niedawno także radni Grzegorz Doroba (klub KO) oraz radni z klubu burmistrza Katarzyna Denis, Marcin Magier, Włodzimierz Radek i Mirosław Tarkowski.

Urząd Miasta bierze pod uwagę jeszcze jedno rozwiązanie, które ma wpłynąć na bezpieczeństwo – wprowadzenie ograniczenia prędkości z 70 do 50 km/h, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here