Wiosenne pucowanie i sianie

W ubiegłym tygodniu w mieście rozpoczęło się również sadzenie bratków 14,5 tys. bratków. Jedna z pierwszych rabat stanęła przy Bramie Krakowskiej

Ruszyło pozimowe sprzątanie miasta. Akcja potrwa miesiąc i będzie kosztowała ok. 580 tys. zł.


Tegoroczna zima wszystkim dała się we znaki. Odśnieżanie i utrzymanie ulic oraz chodników pochłonęło blisko 10 mln zł, czyli ponad dwa razy więcej niż przed rokiem. Tylko jednej doby, 25/26 stycznia, wydano na walkę ze śniegiem i oblodzeniem niemal 520 tys. zł, a podczas całej akcji „Zima” zużyto ponad 10 tys. ton piasku i soli. Skutki tego i długo zalegającego śniegu do dziś widać na lubelskich ulicach i skwerach, ale niebawem się to zmieni.

– Po trudnej zimie, która znacząco wpłynęła na zimowe koszty utrzymania miasta, rozpoczynamy przygotowania do wiosny. Prace porządkowe obejmą lubelskie ulice, ciągi piesze oraz tereny znajdujące się poza pasem drogowym. Skupimy się również na pielęgnacji zieleni, pojawią się nowe aranżacje kwiatowe.

Wiosenna aura pozwoli również rozpocząć zapowiadane przez nas docelowe naprawy ubytków w jezdniach. Na ten cel przeznaczyliśmy dodatkowe 2 mln zł, co pozwoli na naprawę ponad 70 ulic – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Jeśli chodzi o prace porządkowe, to będą polegały one na oczyszczaniu nawierzchni jezdni, ścieżek rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych.

Ich szacunkowy koszt to około 500 tys. zł. Sprzątaniem objęte zostaną również tereny zlokalizowane poza pasem drogowym. Będą one oczyszczane z zalegającego piasku i innych pozostałości po zimowym utrzymaniu miasta, jak również z zaśmieceń oraz pojawiających się odrostów roślinności. Przewidywany koszt tych prac wyniesie około 80 tys. zł. Planowane jest także odmalowanie koszy na śmieci oraz likwidacja dzikich wysypisk. Trwają także porządki na przystankach. Prace skupiają się przede wszystkim na uprzątnięciu peronów oraz myciu infrastruktury – wiat i słupków przystankowych (w sumie sprzątanych jest 780 przystanków).

W akcję porządkowania Lublina zaangażowani są również strażnicy miejscy, którzy wspólnie z pracownikami Biura Miejskiego Architekta Zieleni oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej prowadzą kontrole porządków na posesjach. W wyniku ich interwencji do połowy marca uprzątniętych zostało ponad 40 nieruchomości miejskich oraz 17 działek prywatnych.

Lublin zakwitnie

Wiosenne prace nie ominą miejskiej zieleni. Właśnie kończy się rozpoczęte jeszcze jesienią grabienie liści (jak wyliczyli urzędnicy wygrabiono już ponad 86 ha powierzchni trawników), prowadzone są zabiegi pielęgnacyjne krzewów ozdobnych i roślin rabatowych i przygotowywany jest przetarg na wykonanie aranżacji kwiatowych oraz łąk kwietnych i łanów słoneczników.

– Mieszkańcy Lublina pokochali łąki kwietne. Pierwsza łąka, która powstała z Zielonego Budżetu miała być tylko próbą „wprowadzenia nowej formy zieleni w mieście”. Pomysł został przyjęty bardzo ciepło, dlatego łąki kwietne siejemy już od pięciu lat – przypomina Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

W tym roku łąki zakwitną na powierzchni pond 11 tys. mkw. Do wysiewu zostanie zastosowana mieszanka nasion „roślin łąkowych”. Będą to m.in.: maki, kosmosy, len wielkokwiatowy, smagliczka nadmorska, maczek kalifornijski, floksy, farbowniki, nagietki, cynie i nasturcje. Z kolei przy ul. Zelwerowicza wyrośnie ponad 3-arowy łan słoneczników. To projekt z VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Do wysiewu zostanie wybrana karłowa odmiana słonecznika ozdobnego (do 60 cm wysokości), odporna na suszę i wiatr, a jednocześnie długo kwitnąca.

Łąki będą umilać życie mieszkańcom Lublina aż do końca października. – Oprócz aspektu wizualnego, mają ogromną wartość biologiczną, m.in. wywierają pozytywny wpływ na mikroklimat – przypomina Hanna Pawlikowska. TN, ZM

Gdzie zakwitną łąki?

w pasie dzielącym ul. Nałęczowskiej (517 m2) * w pasie dzielącym ul. Głębokiej (2520 m) * przy Zalewie Zemborzyckim (1456 m2) * w wąwozie „Rury” (1134 m2) * przy ul. Wincentego Witosa (442 m2); * na rondzie Mokrskiego (wokół Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – 660 m2) * na pętli przy ul. Doświadczalnej (618 m2); * przy ul. Graffa (473 m2).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here