Wiosną dzieci poszaleją

Zakończono ostatni etap, trwającej od 2013 roku, rewitalizacji Ogrodu Saskiego. W ubiegłym tygodniu do użytku został oddany plac zabaw dla dzieci, wyposażony w specjalne urządzenia – dzięki nim na placu razem będą się mogły bawić dzieci niepełnosprawne i zdrowe.
Odnowiony Ogród Saski oddano do użytku prawie trzy lata temu. Od początku nowy plac zabaw dla najmłodszych budził kontrowersje. Bardzo skromny, z mało funkcjonalnymi urządzeniami i piaszczysto-kamienistą nawierzchnią nie podobał się rodzicom, opiekunom i radnym. Początkowo urzędnicy twierdzili, że plac może być doposażony jedynie po upływie pięcioletniego okresu trwałości projektu. Chodziło o to, by nie stracić unijnej dotacji, przyznanej na rewitalizację Ogrodu, która kosztowała w sumie 13 mln złotych. Jednak w maju tego roku okazało się, że nadzorujący projekty dofinansowane ze środków unijnych Urząd Marszałkowski nie widzi przeszkód, aby urząd miasta sfinansował nowe wyposażenie placu zabaw. Prace rozpoczęły się pod koniec wakacji.
Do dyspozycji najmłodszych są teraz nowe urządzenia. Dzięki podestom i platformom korzystać z nich mogą również dzieci na wózkach inwalidzkich. Na placyku znalazły się m.in. trzy nowe karuzele, huśtawki I tory przeszkód. Zabawę umilą stojące zabawki z zegarem, cymbałkami czy okienkiem, w które dzieci mogą wetknąć głowę i pozować jako szeryf. Bezpieczeństwo najmłodszym zapewnia nowe, miękkie podłoże. Koszt doposażenia placu zabaw i wykonania wszystkich niezbędnych prac oszacowano na 496 tys. zł.
(EM.K.)