Wirtualna waluta kusi

Kolejny oszukany na kryptowaluty. Tym razem do chełmskich policjantów zgłosił się 64-letni mieszkaniec powiatu, który na internetowych inwestycjach stracił 40 tysięcy złotych.

– Zadzwonił do niego mężczyzna z propozycją inwestycji w wirtualną walutę. Przystał na to i za namową rozmówcy zainstalował program umożliwiający zdalną obsługę urządzenia elektronicznego. Na żądanie dzwoniącego logował się też na swój rachunek bankowy, co dawało oszustowi nieograniczoną możliwość wykonywania transakcji finansowych – wpłat i wypłat, łącznie z zaciągnięciem kredytu. Proceder trwał około miesiąca zanim pokrzywdzony zorientował się, że został oszukany – informuje kom. Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Policjanci niezmiennie apelują o zdrowy rozsądek przy wszelakich transakcjach i nieinstalowanie programu AnyDesk na polecenie nieznajomych, którzy podają się za opiekuna finansowego, pracownika banku, policjanta etc. – Nie ulegajmy namowom obcych osób i nie instalujmy dodatkowych programów na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Chrońmy też swoje dane osobowe i nie przekazujmy ich nieznajomym. Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów jest nieograniczona. Stosują przeróżne metody, chcąc wyłudzić od nas pieniądze – przestrzega komisarz Czyż. (pc)