Wirus w natarciu

Gorączka, katar, ból głowy, gardła i mięśni – to najpowszechniejsze, choć nie wszystkie objawy grypy i infekcji grypopodobnych. W ciągu stycznia do przychodni na terenie miasta i powiatu z takimi dolegliwościami zgłosiło się 2857 pacjentów. Sanepid uspokaja, że to jeszcze nie epidemia i przypomina o profilaktyce.


Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie na dzień 1 lutego br. na terenie województwa odnotowano 11 413 przypadków zachorowań na grypę lub infekcje grypopodobne. Z danych zebranych przez WSSE wynika również, że w ciągu ostatnich tygodni liczba zachorowań rośnie. 8 stycznia było ich 3973, 16 stycznia – 5368, a 24 stycznia – 7455.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdniku w ciągu stycznia odnotowała 2857 zachorowań na infekcję dolnych i górnych dróg oddechowych, z tego zaledwie kilka przypadków to potwierdzona badaniem laboratoryjnym grypa.
– Główny Inspektorat Sanitarny podał informację, że liczba zachorowań w kraju wzrosła. Najbardziej widać to w największych miastach. Na podstawie naszych zgłoszeń też da się zauważyć lekki wzrost, ale to ma on znamion epidemii. Nie mieliśmy sygnałów ze szkół o wysokiej absencji uczniów, a placówki służby zdrowia nie przekazywały danych potwierdzających radykalny wzrost zachorowań. Co roku jest tak, że między styczniem a marcem spada nam odporność. W tym roku sytuacji nie poprawia też aura – mówi Jan Nowicki, dyrektor PSSE w Świdniku.
J. Nowicki przypomina jak ważna jest profilaktyka. Powinniśmy pamiętać o nieprzegrzewaniu organizmu, wietrzeniu pomieszczeń i myciu rąk wodą i mydłem, a gdy nie jest to możliwe, środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Obowiązkowo myjmy też ręce przez każdym posiłkiem. Kaszląc, zakrywajmy usta, a kichając – nos, najlepiej jednorazową chusteczką. Jeśli zasłonimy się rękami, należy je umyć. Powinniśmy unikać też bliskiego kontaktu z chorymi; zwłaszcza kontaktu śluzówkowego – pocałunków, picia z jednej butelki czy szklanki itp. Rodzice powinni pamiętać, aby dzieci, u których pojawiły się pierwsze objawy infekcji, nie posyłać do szkoły czy przedszkola. (w)