Wirus wyhamował drogowców

Tylko cztery przetargi ogłosił od połowy maja Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie. Cięcia mają związek z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa, choć ratusz nie potwierdza oficjalnie tej informacji.

Od połowy maja Zarząd Dróg i Mostów ogłosił tylko cztery przetargi. Chodzi m.in. o budowę chodnika, który zapewni mieszkańcom dojście do przystanku PKP Lublin-Zachód. Dla porównania w samym tylko styczniu zostało ogłoszonych 6 przetargów, a w lutym aż 12. Cięcia mają związek z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa, choć ratusz oficjalnie nie potwierdza tej informacji.

– Ze względu na epidemię i spadek wpływów do budżetu miasta, sytuacja finansowa jest cały czas analizowana. Wszelkie decyzje dotyczące dalszych inwestycji, w tym również drogowych, będą podejmowane w drugiej połowie roku – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego. To zmiana wersji, bo kilka miesięcy temu ratusz zapowiadał, że listę odłożonych inwestycji, poznamy na przełomie maja i czerwca.

Justyna Góźdź przypomina, że „obecnie trwają postępowania przetargowe dotyczące dużych inwestycji takich jak budowa dworca metropolitarnego i dróg w jego rejonie oraz węzłów przesiadkowych przy ul. Granitowej i al. Kraśnickiej”. – Rozstrzygnięcie kluczowego postępowania ws. budowy budynku dworca, umożliwi ogłoszenie dalszych przetargów powiązanych bezpośrednio z tą inwestycją, np. na przebudowę ul. Krochmalnej – zapowiada J. Góźdź.

J. Góźdź wyjaśnia, że część inwestycji związanych z remontami ulic czy przygotowaniem dokumentacji projektowej realizowana jest w innej dopuszczonej przez prawo zamówień publicznych formie, niż przetarg. – Ostatnim takim przykładem są postępowania w formie zapytań ofertowych na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy ul. Berylowej i Kruszynowej – tłumaczy Góźdź.

Grzegorz Rekiel