Witryna pełna ognia

Pracownicy Lubelskiej Trasy Podziemnej zebrali w jednym miejscu informacje o wszystkich pożarach, które trawiły nasze miasto na przestrzeni setek lat.


Projekt „Pożar Lublina – 298. rocznica ocalenia miasta z wielkiego pożaru” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Na stronie www.teatrnn.pl/pozar-lublina/ widnieje ponad sto haseł dotyczących pożarów. – Pracując w archiwach i przeszukując historyczne dokumenty, staraliśmy się jak najpełniej oddać wszystkie dostępne nam informacje o pożarach. Wiadomo, że oprócz tych najdokładniej udokumentowanych zdarzały się i mniejsze, wspominane tylko krótkim zdaniem w archiwach – przyznaje Marcin Waciński z Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN.
Każdemu hasłu na portalu towarzyszy mapka pokazująca zasięg pożogi na ulicach Lublina, często grafika i także fragmenty historycznych relacji przytoczonych z kronik miasta lub archiwów. W portalu są również informacje o osobach związanych z pożarami, o zniszczeniach, jakie spowodowały, a także o początkach pożarnictwa na Lubelszczyźnie i o tym, jak zapobiegano pożarom. Ciekawostką jest interaktywna makieta przedstawiająca najsłynniejszy lubelski pożar z XVIII wieku. – Inspiracją do pracy był dla nas obraz „Pożar miasta Lublina”, przedstawiający ocalenie miasta z pożogi w 1719 r. dzięki cudowi relikwii Drzewa Krzyża Świętego, wiszący w bazylice oo. Dominikanów Lublinie – przyznaje Maria Kowalczyk z Bramy Grodzkiej. W ramach projektu, w czerwcu, dokładnie w 298. rocznicę uwiecznionych na obrazie wydarzeń pożaru z 1719 r., odbył się happening odtwarzający procesję dominikańską, która ratowała wtedy Lublin. Towarzyszyła jej opowieść o dziejach miasta, poprzedzona prezentacją sprzętu gaśniczego jednostki OSP Wojciechów. Zachęcamy do lektury! (EM.K.)