Woda będzie zdrowsza, a sieć bezawaryjna

10,5 mln zł – tyle dotacji udało się zdobyć Przedsiębiorstwu Komunalnemu Pegimek. Dzięki dofinansowaniu spółka zmodernizuje system dostarczania wody dla całego Świdnika, co będzie kosztować ponad 16 mln zł.


Pegimek otrzymał rekordowe w historii dofinansowanie do projektu „Gospodarka wodno-ścieżkowa”. Środki będą wydane na modernizację magistrali wodociągowej, dostarczającej wodę do zbiorników magazynowych przy ul. Kusocińskiego. Inwestycja jest ważna, bo z tego miejsca woda jest rozprowadzana do wszystkich świdnickich bloków i domów, a rury są w złym stanie, bo zostały położone jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Ich wymiana oznacza zwiększenie bezpieczeństwa dla mieszkańców, nieawaryjną sieć i zdrowszą wodę w kranie na najbliższe 10-lecia.

Żeby wymienić wszystko jak najszybciej, Pegimek zaczął szukać źródła dofinansowania, bo koszty są ogromne i dlatego jeszcze w zeszłym roku złożył wniosek o unijną dotację. Około dwa tygodnie temu władze spółki podpisały w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie umowę na dotację.

– To bardzo ważna inwestycja dla Świdnika. Co więcej Marszałek wręczając nam dotację zaznaczał, że nasza spółka została podwójnym liderem. Dostaliśmy największą kwotę dotacji i największy procent udziału środków unijnych tj. 64% w tej inwestycji, spośród 38 pozytywnie rozpatrzonych wniosków – mówi Jerzy Irsak, prezes PK Pegimek.

W ramach przedsięwzięcia metodą bezwykopową zostanie wymienionych 11 km rur. Zmieni się też system sterowania studniami, a do tego Pegimek uruchomi internetowe biuro obsługi klienta, więc mieszkańcy będą mogli w każdej chwili sprawdzić swoje rachunki i w razie potrzeby szybko skontaktować się z pracownikami spółki.

– Modernizację i wprowadzanie zmian zamierzamy zacząć jeszcze w tym roku. Wszystkie te zadania zrealizujemy do 2021 roku – dodaje J. Irsak. JN