Wodne fajerwerki lada chwila

Jeszcze tylko kilka tygodni dzieli nas od otwarcia Parku Avia

Już tylko kilka tygodni dzieli świdniczan od chwili, kiedy będą mogli korzystać z wodnych atrakcji Parku Avia. Obiekt praktycznie jest już gotowy, baseny od dawna są wypełnione wodą, wyposażenie niemal skompletowane, podobnie jak zespół obsługi. Trwają ostatnie testy i odbiory. W tym tygodniu radni przyjmą regulamin obiektu, a na początku marca burmistrz ustali cennik.


Inwestycja przy ul. Fabrycznej rozpoczęła się jesienią 2018 roku i miała powstać w ekspresowym tempie do końca lutego tego roku. Wykonawca, warszawska firma Warbud, spisał się na medal – termin będzie dotrzymany.

– Park Avia jest już prawie skończony. Sam obiekt i jego wyposażenie są w zasadzie gotowe, podobnie jak jego otoczenie – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika. – Ruszyła również budowa parku, który ma powstać obok kompleksu w ramach projektu „Zielony LOF”. Wykonawca rozpoczął przygotowanie terenu i wycinkę zakrzaczeń.

Zarządzająca obiektem miejska spółka MKS Avia przeprowadziła nabór pracowników obsługi. Na każde z 12 stanowisk pracy było 10 chętnych. Teraz spółka poszukuje podmiotu, który zapewni ratowników oraz firmy sprzątającej. Od dawna wyłonieni są najemca restauracji oraz punktu handlowego. Jak dotąd nie udało się znaleźć chętnego na prowadzenie centrum fitness.

– Lokal na pewno nie pozostanie pusty. Potencjalni najemcy wciąż o niego dopytują, a jeśli nawet nie dojdzie do podpisania umowy, to mamy kilka pomysłów na jego zagospodarowanie – twierdzi M. Dmowski.

Regulamin w tym tygodniu, cennik niebawem

W najbliższy czwartek na sesji świdniccy radni przyjmą regulamin Parku Avia i upoważnią burmistrza do ustalenia cennika korzystania z obiektu. Projekt regulaminu zakłada, że wszystkie atrakcje wewnątrz będą czynne od poniedziałku do soboty od 6.00 do 22.00, a w niedzielę od 8.00 do 21.00. Z kolei baseny zewnętrzne otwarte będą od czerwca do sierpnia codziennie od 9 do 20.00.

Jest również szansa, że Park Avia, na którego terenie oprócz basenów krytych i zewnętrznych, wodnych atrakcji, saun, tężni solankowej, wytwornicy pary, śniegolodu, bali do schładzania, boiska do plażowej piłki nożnej i siatkówki, koszykówki, zewnętrzna siłownia i plac do parkuru, wzbogaci się o położone po sąsiedzku i dziś należące do powiatu kryte korty tenisowe.

– Jesteśmy otwarci na złożoną przez starostę propozycję przejęcia kortów w zamian za inną nieruchomość. Korty tenisowe mogłyby być ciekawym uzupełnieniem basenów i w ten sposób mielibyśmy jeden wielki kompleks sportowy. W zamian powiat mógłby otrzymać od nas np. budynek przy ul. Niepodległości, gdzie mieści się teraz siedziba starostwa. Będziemy o tym rozmawiać, bo nasz budynek jest o wiele więcej wart niż korty – zaznacza Dmowski.

Budowa Parku Avia kosztowała ponad 50 mln zł. Inwestycja realizowana jest ze środków własnych miasta, w tym z kredytu, ale samorządowi w październiku ubiegłego roku udało się pozyskać blisko 4 mln dofinansowania z ministerstwa sportu i turystyki. Po zakończeniu inwestycji miasto dostanie również ok. 7 mln zł zwrotu podatku VAT.

JN