Wojenka o klucze

Koło Gospodyń Wiejskich w Widniówce ma oddać klucze do tutejszego Wiejskiego Domu Kultury i Turystyki – postanowiła wójt gminy Krasnystaw. Ta decyzja rozpętała wojnę.

W ubiegłym tygodniu na ogólnodostępnym profilu facebookowym „Widniówka w gminie Krasnystaw, lubelskie” pojawił się krótki wpis, który wywołał lawinę komentarzy. „Problemy… smutno… Koło Gospodyń Wiejskich w Widniówce ma oddać klucze do Wiejskiego Domu Kultury w Widniówce czyli siedziby koła – tak zarządziła wójt gminy Krasnystaw. Dlaczego? Tak zarządziła Pani wójt” – czytamy w sieci.

Na Edytę Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw, posypały się gromy. Ktoś napisał np.: „Co za klika… jak to się dzieje, że społeczność, która w bezinteresowny sposób działa na rzecz całej Gminy Krasnystaw, promuje ją w niebanalny i nowoczesny sposób, nie zapominając przy tym o korzeniach i tradycji, jest traktowana jak jej wróg? Nie wspominając o tym, że nie mogli liczyć na wsparcie, ze strony samorządu.

Wstyd! I niestety straszna nauka dla młodych, kreatywnych ludzi – nie ma sensu angażować się w rozwój i dbanie o lokalną inicjatywę. Zabijają w ludziach chęć tzw. czynu społecznego. Mieszkańcy Widniówki sami stworzyli to miejsce, włożyli w to całe serce i ogrom zaangażowania, tony wytrwałości. Co dostali w zamian za bezinteresowną pracę? Brak słów…”.

Swoje trzy grosze dołożył administrator „Widniówki”. „Świadoma, mądra i obywatelska postawa, a przy tym bezinteresowność i kreatywność to cechy jak się okazuje w tej gminie u ludu niepożądane”, albo: „Zamknąć kulturę, zniechęcić i wyeliminować lokalnych liderów, samodzielnie myślących radnych, sołtysów…ot było by pięknie…uciąć wszystko to całe myślące po swojemu towarzystwo i rządzić. ..swobodnie…i dzielić ochłapki raz tym, a innym jak kaprys najdzie…”.

W pewnym momencie pojawiają się wręcz groźby wobec wójt. „Tego typu lokale powinny służyć mieszkańcom, a zwłaszcza wiejskim organizacjom takim jak KGW. Nie damy klucza do tego, co nasze, pobudowane na naszym i dla nas. Niech Pani wójt użyje siły… 15 lipca zobaczymy co będzie” – czytamy na facebooku.

Edyta Gajowiak-Powroźnik zapewnia, że nie ma przeciwwskazań, by Koło Gospodyń Wiejskich w Widniówce wróciło do Wiejskiego Domu Kultury i Turystyki.

– Od połowy lipca zarządzanie i odpowiedzialność za budynek przechodzi z Gminnego Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej na gminę Krasnystaw. Dysponentami kluczy są: gmina Krasnystaw (jeden komplet) i sołtys wsi Widniówka (jeden komplet). Od 30 kwietnia 2019 r. nowym sołtysem jest pan Jakub Kalman i u niego, jako sołtysa wsi, będzie drugi komplet kluczy – napisała nam, poproszona o komentarz, wójt gminy. Gajowiak-Powroźnik zauważa, że do kwietnia sytuacja była podobna.

Kluczami do WDKiT w Widniówce dysponowali: Gminne Centrum Kultury i ówczesna sołtys, będąca jednocześnie przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich. „(…) a kluczem dysponowała jako sołtys” – zauważa wójt.

– Nadmieniam, że nie było sporządzonej żadnej umowy pomiędzy Kołem Gospodyń Wiejskich „Smaki Namula”, a Gminnym Centrum Kultury z siedzibą w Siennicy Nadolnej w sprawie dysponowania kluczem. Jeżeli KGW podejmie decyzję o podpisaniu umowy użyczenia w zakresie pomieszczeń na swoje cele statutowe, to nie ma przeciwwskazań do tego, by byli dysponentami klucza do WDKiT. Pozostałe zasady korzystania z pomieszczeń nie ulegają zmianie – tłumaczy Gajowiak-Powroźnik. (kg)