Wojenny Krasnystaw oczami dziecka

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie gościła rodzinę Waldemara Staszewskiego, autora książki „Lata pokoju i wojny 1931-1945. Wspomnienia partyzanta”.

Pan Waldemar nie mógł z powodów zdrowotnych przyjechać do Biblioteki. Waldemar Staszewski z zawodu ekonomista, był dyrektorem ekonomicznym Hutniczego Przedsiębiorstwa Budowlano-Remontowego w Gliwicach. Na emeryturze działa w gliwickim Zarządzie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Weteranów Walk o Niepodległość im. Grota-Roweckiego. Urodził się w Świdniku Dużym koło Lublina. Do Krasnegostawu wraz z rodziną przyjechał w 1934 r. jako ośmioletni chłopiec.

Tu chodził do szkoły powszechnej, dalszą naukę w gimnazjum przerwał wybuch wojny. Po ukończeniu szesnastu lat otrzymał okupacyjny dowód osobisty – kenkartę. Pracował m.in. przy budowie dróg. Uciekł z obozu pracy w Chełmie i ukrywał się w Krasnymstawie. W 1947 r. rodzina wyjechała do Gliwic. Dysponując niezwykłą pamięcią, w sposób barwny i obrazowy, z poczuciem humoru ukazał ówczesne życie w Krasnymstawie. W książce opisuje beztroskie dzieciństwo i czas borykania się z okupacyjną codziennością – głód, starania o żywność, strach przed łapankami, przerażające obrazy zagłady Polaków i Żydów.

Na spotkanie przyjechała najbliższa rodzina pana Waldemara – brat i dwie siostry oraz Krystyna Krzyżanowska, inicjatorka upublicznienia wspomnień pana Waldemara. Spotkanie poprowadziła dyrektor PBP Elżbieta Patyk. Ciekawe opowieści rodzeństwa pana Waldemara były uzupełniane fragmentami książki, które czytali uczniowie z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie. (k)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here