Wojewoda poparł Banaszka

Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, udzielił poparcia Jakubowi Banaszkowi, kandydatowi na prezydenta Chełma. Podczas konferencji Banaszek zapowiedział utworzenie wokół Chełma „miasteczka medycznego” z centrum badań klinicznych i filiami uniwersytetów medycznych.

Jakub Banaszek, kandydat na prezydenta Chełma, jest pełnomocnikiem do spraw rozwoju służby zdrowia Przemysława Czarnka, wojewody lubelskiego. Obaj związani są z PiS, a ich współpraca świetnie się układa. W czwartek Czarnek oficjalnie udzielił swojego poparcia Banaszkowi. Zapewniał, że gdy Banaszek wygra wybory, Chełm czeka dziesięć lat prosperity i rozwoju. Czarnek już gratulował tego chełmianom, choć wynik wyborów nie jest jeszcze przecież przesądzony. Wojewoda ubolewał tylko nad tym, że Banaszek jako prezydent Chełma nie będzie mógł już być jego pełnomocnikiem.

Wojewoda stwierdził, że w Chełmie czas na zmiany, bo dotychczasowe rządy były „niewyraźne”. Czarnek i Banaszek skupili się na konkretnych zapowiedziach poprawy sytuacji i rozwoju gospodarczego Chełma. Byli zgodni, że w tym celu pora zacząć wykorzystywać fakt, iż Chełm znajduje się w pobliżu największego przejścia towarowego na wschodniej granicy Unii Europejskiej. Kandydat PiS na prezydenta Chełma stwierdził, że należy „sprofilować miasto na kilka nowych dziedzin”. Zapowiedział, że konieczne jest otwarcie na przedsiębiorców działających w dziedzinie medycznej i stworzenie wokół Chełma „miasteczka medycznego”.

– Nie jest tajemnicą, że w Chełmie będzie ulokowana filia Agencji Oceny Technologii Medycznych – mówił Banaszek. – To pierwszy krok do tego, aby w Chełmie utworzyć również centrum badań klinicznych, a w dalszej kolejności filie uniwersytetów medycznych. Najpierw należałby zacząć od takich kierunków jak zdrowie publiczne, pielęgniarstwo, dietetyka, ratownictwo medyczne.

Banaszek poinformował, że na kolejnej konferencji, planowanej na 28 września, przedstawi szczegóły dotyczące tych inicjatyw. Z kolei Czarnek zwrócił uwagę, że powstanie kierunków medycznych w Chełmie będzie możliwe tylko przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie. (mo)