Wojewoda zdąży przed dożynkami?

Do ostatniej chwili nie wiadomo czy w najbliższą niedzielę odbędą się dożynki gminno-parafialne w Sawinie. Urzędnicy przygotowują imprezę i liczą na nowe rozporządzenie wojewody lubelskiego, które zniesie z Sawina strefę zapowietrzoną, w której nie można organizować masowych imprez. Część gmin musiała odpuścić. Parafia z Bukowy Wielkiej swoją lokalną uroczystość przełożyła na inny termin.

Afrykański pomór świń narobił sporego zamieszania w kalendarzu imprez dożynkowych w powiecie chełmskim. I to akurat przed wyborami, kiedy samorządowcy szukają każdej okazji, aby promować się w trakcie trwającej już kampanii wyborczej. Przed tygodniem pisaliśmy, że przez ASF nie odbędą się dożynki powiatu chełmskiego, zaplanowane na 9 września w Rejowcu.

Z hucznych imprez musiały też zrezygnować gminy Dubienka, Dorohusk, Żmudź, Kamień i gmina Chełm, bo włączone zostały do tzw. strefy zapowietrzonej a w tej, zgodnie z rozporządzeniem wojewody lubelskiego, nie można organizować widowisk, zgromadzeń i pochodów. Do ostatniej chwili nie wiadomo, co będzie z dożynkami w Sawinie, które zaplanowano na najbliższą niedzielę, 26 sierpnia, bo miejscowość też znajduje się w niekorzystnym obszarze. Organizatorzy przygotowują się do imprezy, publikują program i liczą po cichu na nowe rozporządzenie wojewody, które zdejmie z gminy obszar zapowietrzony. Podobno ma się ono ukazać w tym tygodniu, 20 lub 21 sierpnia.

W niedzielę, 19 sierpnia, bez przeszkód odbyło się Bolkowanie w Hniszowie w gminie Ruda-Huta oraz dożynki w Siedliszczu i Leśniowicach. Oprócz Sawina, 26 sierpnia, na dziękowanie za plony zaprasza też gmina Wojsławice. Tydzień później, 2 września, mają się odbyć dożynki Wierzbicy. Swoją parafialną uroczystość dożynkową z 19 sierpnia na 2 września, przez ASF, przeniosła parafia z Bukowy Wielkiej, w gminie Sawine.

We wszystkich gminach, w których huczne uroczystości zostały odwołane, władze podziękują za trud, tegoroczne plony i podzielą się z mieszkańcami dożynkowym chlebem. Odbędzie się to skromniej, podczas mszy. reb