Wojsławicka w rezerwie

Chełma nie ma na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na latach 2016-2019. Nie oznacza to, że złożony na przebudowę ul. Wojsławickiej wniosek nie będzie realizowany. Zdaniem prezydent Agaty Fisz jest niemal stuprocentowa pewność, że miasto dostanie pieniądze na tę inwestycję z oszczędności po przetargach. Chełm plasuje się na trzecim miejscu listy rezerwowej.

Choć chełmskiego wniosku zabrakło na liście rankingowej projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, prezydent Agata Fisz jest zadowolona z wyników naboru. Przypomnijmy, miasto we wrześniu br., we współpracy z gminą Chełm i powiatem chełmskim, złożyło warty 8 mln zł wniosek na przebudowę ulicy Wojsławickiej, od al. I AWP aż do lasu Borek. Zakres prac jest bardzo szeroki i obejmuje nie tylko wymianę zniszczonej już nawierzchni asfaltowej, ale również nowe chodniki, modernizację parkingu przy dawnych zakładach obuwia, czy budowę ronda u zbiegu Wojsławickiej, al. 3 Maja i Mościckiego. Miasto ubiegało się o dofinansowanie w wysokości 3 mln zł. Pozostałą kwotę ma zabezpieczyć w przyszłorocznym budżecie, wraz z pomocą finansową gminy Chełm i starostwa powiatowego.
– Pozycja naszego wniosku daje nam niemal pewność, że otrzymamy wsparcie finansowe z pierwszych oszczędności po przetargach na realizację zadań, które znalazły się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania – podkreśla prezydent Fisz. – Czekając na formalne przyznanie wnioskowanej przez nas kwoty modernizację ul. Wojsławickiej podzielimy na dwa etapy. W pierwszym zrealizujemy główne prace drogowe, które sfinansujemy z udziału własnego, czyli z 5 mln zł, a w drugim, po podpisaniu umowy z wojewodą lubelskim, pozostały zakres zadania. Oba etapy planujemy wykonać w przyszłym roku, a prace powinny rozpocząć się już wczesną wiosną. Na początku 2017 roku Zarząd Dróg Miejskich ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Po raz kolejny pieniądze z Programu dostanie gmina Chełm, której wniosek na przebudowę 255-metrowego odcinka w Rożdżałowie znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej dróg gminnych. Wartość całego projektu to 450 tys. zł. Połowę tej kwoty gmina Chełm zabezpieczyła w swoim budżecie.
Powody do zadowolenia ma również gmina Wierzbica, która dostanie 850 000 zł pomocy finansowej na budowę 1,5 km dróg w miejscowości Wierzbica – Osiedle. Drugie tyle gmina dołoży z własnego budżetu.

Na liście wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania są też projekty Krasnegostawu i Włodawy. Miasto Krasnystaw złożyło wniosek na budowę ulicy Chopina w ramach układu komunikacyjnego, obejmującego ulice: Bacha, Chopina, Czajkowskiego, Lutosławskiego, Moniuszki, Mozarta, Paderewskiego, Szymanowskiego i Wagnera. Całość ma kosztować 2 162 421 zł. Połowę tej kwoty zapewni miasto, drugą połowę Krasnystaw otrzyma z programu. Z kolei Włodawa przebudowę ulic: Reymonta, Żeromskiego i drogi wewnętrznej na ul. Sienkiewicza. Inwestycja została oszacowana na 1 396 196 zł. Miasto ma zabezpieczyć niespełna 700 000 zł.
Dofinansowanie z Programu dostanie też gmina Rejowiec, która zaplanowała przebudowę 740-metrowego odcinka drogi w Hruszowie wraz z chodnikiem i zatoką autobusową za kwotę 464 461 zł. Wszystko też wskazuje na to, że pieniądze dostanie również gmina Żmudź na przebudowę ponad 600 metrów drogi w Wołkowianach. Wartość zadania 209 tys. zł. Pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy również dla gminy Kraśniczyn, która za 637 tys. zł, chce przebudować drogę z Wolicy do Bończy Kol. Na oszczędności po przetargach muszą natomiast czekać gminy Dorohusk i Rejowiec Fabryczny.
Z powiatów trzecie miejsce na liście rankingowej zajęło starostwo powiatowe w Chełmie, które za 7,8 mln zł planuje rozbudować 12 km dróg w gminach Chełm i Kamień. Powiat dostanie 3 mln zł dofinansowania, resztę będzie musiał zabezpieczyć w swoim budżecie. Są też pieniądze dla powiatu krasnostawskiego, którego wniosek znalazł się na dziesiątym miejscu listy rankingowej. Za prawie 7,1 mln zł powiat zamierza przebudować blisko 7,5 km dróg w gm. Gorzków, w kierunku Orchowca. Powiat krasnostawski dostanie wsparcie w wysokości 3 mln zł.
Dwie pozycje niżej sklasyfikowano projekt powiatu włodawskiego na przebudowę ul. Korolowskiej i Tysiąclecia PP. Inwestycja została oszacowana na blisko 2,4 mln zł. Z Programu powiat otrzyma niespełna 1,2 mln zł. (ptr)