Wójt Lewczuk zaciera ręce

Przyszły rok pod względem inwestycyjnym w Izbicy zapowiada się pracowicie. Gmina z Rządowego Programu Polski Ład dostała ponad 7,5 mln zł dofinansowania na trzy przedsięwzięcia. Między innymi wymieni oświetlenie na oszczędne ledy, dzięki czemu na wszystkich drogach od zmierzchu do świtu będą świeciły się latarnie.

Na takie pieniądze gmina Izbica czekała. – Ubiegły tydzień rozpoczęliśmy od bardzo dobrej wiadomości i jako wójt chciałby, aby każdy od takich się zaczynał – mówi zadowolony z podziału pieniędzy w ramach Rządowego Programu Polski Ład, Jerzy Lewczuk.

Wójt gminy Izbica ma z czego się cieszyć, bo gmina uzyskała bardzo duże wsparcie, ponad 7,5 mln zł. – Jest do dofinansowanie do bardzo ważnych dla funkcjonowania gminy inwestycji. Poziom wsparcia to aż 95 proc. kosztów kwalifikowalnych – podkreśla Lewczuk.

Za pieniądze z Polskiego Ładu gmina Izbica w przyszłym roku zrealizuje trzy zadania. Pierwsze to wymiana oświetlenia ulicznego. – Na terenie gminy, przy własnych drogach, ale także powiatowych i krajowych mamy ponad 800 latarni. W ramach tego przedsięwzięcia wymienimy około 550 opraw na ledy, które, jak wiadomo, są energooszczędne. Dzięki temu gminne drogi będą oświetlone od zmierzchu do świtu. Obecnie światła włączamy, gdy zapada zmrok, a wyłączamy już o 22.00. Kosztuje nas to niemało, bo 140 000 zł rocznie. Na pewno poprawi się bezpieczeństwo w całej gminie – zapowiada Lewczuk.

Wymiana oświetlenia ulicznego, według szacunkowych kosztów, ma pochłonąć 1,7 mln zł. Dofinansowanie z programu to 1 530 000 zł.

Drugie przedsięwzięcie, jakie gmina będzie realizowała w ramach Polskiego Ładu, to budowa drogi gminnej w Zalesiu. – W miejscowości tej mieszka niewiele osób, ale ta droga z punktu widzenia mieszkańców Izbicy ma duże znaczenie. Gdy już wylejemy asfalt, poprawi się dojazd do szkoły, ale też do pól, i co też ważne, droga nie będzie zalewana. Obecnie mamy z tym niemały problem – tłumaczy Jerzy Lewczuk. Gmina Izbica na drogę dostała 1 285 500 zł dofinansowania. Zadanie, według sporządzonego kosztorysu, ma pochłonąć 1 350 000 zł.

Aż 4 845 000 zł gmina dostała na budowę sieci sanitarnej w Izbicy. – Kanalizacja będzie przy czterech ulicach: Lubelskiej, Maliniec, Leśnej i Gminnej – wyjaśnia wójt. – Do wszystkich tych zadań gmina dołoży, łącznie z kosztami niekwalifikowalnymi, około milion złotych. Musimy je zrealizować do końca przyszłego roku, tak więc na początku 2022 r. będziemy ogłaszać przetargi i wyłaniać wykonawców – twierdzi Jerzy Lewczuk i dodaje: – Przyszły rok pod względem inwestycyjnym będzie dla nas wyjątkowo pracowity. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here