Wójt ma pomysł na niską dzietność

Gmina Kraśniczyn starzeje się, rodzi się w niej coraz mniej dzieci. Wójt Monika Grzesiuk ma pomysł, jak odwrócić złą tendencję.

– Na przestrzeni ostatnich lat znacząco spadła też liczba mieszkańców stałych naszej gminy – przyznaje wójt Monika Grzesiuk. – Obserwując ostatnie 3 lata, należy zauważyć, że w roku 2019 liczba urodzeń była na poziomie 22 osób, w 2020 r. 33, a w roku bieżącym na dzień dzisiejszy tylko 11. Dotyka nas ujemny przyrost naturalny oraz migracje zewnętrzne – dodaje.

Stąd też wójt wpadła na pomysł, by wspierać rodziny z gminy Kraśniczyn w pierwszym etapie życia ich dziecka. – Jako wójt, realizując politykę prorodzinną, postanowiłam zaproponować radzie gminy przyznanie świadczenia dla rodziców. Decyzję o udzieleniu tego wsparcia rada gminy Kraśniczyn podjęła 30 września. Realizacja tego projektu to przede wszystkim podkreślenie, jak ważny jest każdy nowo narodzony mieszkaniec naszej gminy. To też działanie prorozwojowe, zachęcające rodziców do posiadania dzieci oraz osiedlania się na terenie gminy Kraśniczyn – informuje Grzesiuk.

Wsparcie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. – Będzie to wyprawka w formie rzeczowej w wysokości do 500 zł na jedno dziecko, przyznawana na wniosek rodzica, który zamieszkuje na terenie gminy Kraśniczyn oraz płaci w tej gminie podatki – mówi wójt. – Na efekty zapewne będziemy musieli poczekać, ale takie właśnie cele sobie zakładamy – podsumowuje. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here