Wolontariat, nie w zarządzie

Nasi Czytelnicy wzięli „pod lupę” oświadczenie majątkowe etatowego członka Zarządu Powiatu Świdnickiego Romualda Gumienniaka. Ich uwagę zwrócił fakt, że oprócz prawie 130 tys. zł, które zarobił za pracę w Starostwie Powiatowym, otrzymał również ok. 27 tys. zł za pracę w Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”. – Byłem przekonany, że w takich organizacjach pracuje się społecznie, do tego, jak wicestaroście udaje się łączyć te dwie funkcje – napisał do nas jeden z mieszkańców Świdnika.

Jak co roku publikujemy oświadczenia majątkowe świdnickich samorządowców. Przed tygodniem prezentowaliśmy m.in. te złożone przez kierownictwo Starostwa Powiatowego w Świdniku – starostę Łukasza Reszkę, wicestarostę Bartłomieja Pejo oraz etatowego członka Zarządu Powiatu Świdnickiego, Romualda Gumienniaka i właśnie jego „zeznanie majątkowe”, a konkretne dane dotyczące zarobków, wzbudziły zainteresowanie niektórych Czytelników.

– Z oświadczenia złożonego przez pana wicestarostę Gumienniaka wynika, że w ciągu ubiegłego roku w starostwie zarobił prawie 130 tys. zł oraz ok. 27 tys. zł w Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”. Byłem przekonany, że praca w takich organizacjach odbywa się bardziej na zasadzie wolontariatu, ale zastanawiające jest również to, jak panu wicestaroście udaje się łączyć te dwie funkcje – docieka jeden z naszych Czytelników.

Zapytany o tę sprawę R. Gumienniak wyjaśnia, że nie jest zatrudniony w dwóch miejscach. Zanim rozpoczął pracę w starostwie w Świdniku rzeczywiście pracował w zarządzie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Warszawie. Przyznaje, że odchodząc stamtąd otrzymał wypowiedzenie na bardzo korzystnych warunkach – z wydłużonym okresem przechodzącym na część roku 2021 i bez obowiązku świadczenia pracy. – Stąd ten dochód w oświadczeniu majątkowym – wyjaśnia wicestarosta. – Dziś nie jestem już pracownikiem Stowarzyszenia, ale nadal jestem z nim związany. Mam funkcję o charakterze społecznym.

Romuald Gumienniak dołączył do Zarządu Powiatu Świdnickiego pod koniec 2020 r., zastępując Radosława Brzózkę, który jesienią 2020 r. został powołany na stanowisko szefa gabinetu politycznego Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka. Gumienniak jest absolwentem kierunku zarządzanie na KUL-u; pracował jako nauczyciel, prowadził własną działalność gospodarczą, pracował również jako terapeuta w zakładzie opieki zdrowotnej w Lublinie oraz jako handlowiec.

W Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” był zatrudniony niemal 25 lat kolejno w oddziale okręgowym w Lublinie, oddziale okręgowym w Białymstoku, a następnie w ogólnopolskim zarządzie. Był także radnym miejskim I i V kadencji oraz radnym Powiatu Świdnickiego oraz jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Świdnicka”. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here