WOŚP w chełmskim szpitalu

Sprzęt medyczny, który dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy trafił do chełmskiego szpitala, wart jest ponad półtora miliona złotych.

Od lat chełmianie włączają się w zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od 2009 r. Fundacja WOŚP przekazuje do chełmskiego szpitala sprzęt zakupiony za pieniądze zebrane w ramach ogólnopolskiej akcji. Pierwsze dary – urządzenie do badania słuchu i inkubator – trafiły na Oddział Neonatologii z Pododdziałem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka.

W roku 2010 do Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej dostarczono aparat USG za ponad 141 000 zł. W 2013 r. i 2014 r. na oddział neonatologii trafił kolejny sprzęt z WOŚP, w tym m.in. inkubator, stanowisko do resuscytacji noworodków, miernik bilirubiny, lampa do fototerapii, kardiomonitory. W 2015 i 2016 r. WOŚP zbierała nie tylko na rzecz najmłodszych, ale też na sprzęt medyczny do godnej opieki nad seniorami.

W tych latach doposażono Zakład Opiekuńczo Leczniczy i Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w sprzęt medyczny wart ponad 780 tys. zł. Były to m.in.: 35 łóżek szpitalnych, wózki inwalidzkie, ssaki elektryczne, aparat EKG, aparaty do mierzenia ciśnienia, kardiomonitory. W 2016 r. Zakład Pielęgnacyjny dzięki WOŚP znowu zyskał 49 łóżek szpitalnych. W 2017 r. sprzęt WOŚP m.in. łóżko szpitalne z regulacją wysokości i łóżka rehabilitacyjne, doposażyły oddział dziecięcy.

Z kolei w 2018 roku WOŚP podarowało sprzęt, który trafił aż na cztery chełmskie oddziały szpitalne (oddział neonatologii, oddział Dziecięcy, Oddział Położniczo-Ginekologicznego i Patologii Ciąży, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej). Łącznie sprzęt medyczny, który fundacja WOŚP podarowała chełmskiej lecznicy wart jest 1 622 473,66 zł.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat wspiera nasz szpital, przekazując nowy sprzęt medyczny – mówi Mariusz Kowalczuk, zastępca dyrektora do spraw administracyjnych chełmskiego szpitala. – Jesteśmy wdzięczni za tę pomoc i dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczyniają. (mo)